Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 21 marca 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DZIEWCZYNKA SIEDZĄCA NA KRZEŚLE
Nr:
28669
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
81 cm x 54.2 cm
Cena wywoławcza:
40 000 zł
Cena uzyskana:
142 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. l.g.: Mendjizky
na krosnach napis: 25 M.

Malarstwo Maurycego Mędrzyckiego w Polsce zostało odkryte niedawno. Bardzo szybko jednak pochodzący z Łodzi malarz dołączył do grona najbardziej cenionych przedstawicieli École de Paris. Artysta w sposób niezwykle twórczy korzystał z dorobku ekspresjonizmu, postimpresjonizmu, a także fowizmu. Nie dając się jednak ponieść głośnym hasłom awangardy, podążał ku własnym artystycznym celom; jego pełne witalności i wewnętrznej energii portrety, akty, martwe natury i pejzaże, pogrążone są jednocześnie w lirycznym nastroju. Były one wysoko cenione przez współczesnych, o czym świadczą słowa Maximiliena Gauthiera z 1931 roku:

Dawno temu – w heroicznych czasach – jego nazwisko odbijało się echem po całym Montparnassie. Pokładano w nim nadzieję, że zapoczątkuje nową szkołę w malarstwie. Mędrzycki miał prawdziwy talent do tworzenia sztuki, która ani trochę nie próbowała schlebiać mieszczańskim gustom, toteż zaskarbił sobie entuzjazm wielu przyjaciół, często plasujących się z dala od głównego nurtu.

Dojrzały styl Maurycego Mędrzyckiego wykształcił się w latach 1918-1921. Jak zauważa Artur Winiarski, jest najbardziej widoczny w portretach, które stały się specjalnością artysty. Obrazy z tego okresu są budowane kontrastowymi zestawieniami nasączonych plam barwnych, w których dominowały czyste kolory....

więcej

Maurycy Mędrzycki (Mendjizky):

Maurycy Mędrzycki (Mojsze Zelik Mędrzyżecki Łódź 1890 - Saint-Paul-de-Vence, Francja 1951) - artysta malarz,  1909 roku wyjechał do Paryża i tam związał się ze środowiskiem École de Paris, gdzie poznał swą muzę i wieloletnią partnerkę Alice Ernestine Prin (Kiki de Montparnasse - francuska modelka i aktorka). W 1913 roku Mędrzycki spotkał na swojej drodze artystycznej Renoira, który zaprosił go swojej posiadłości w Cagnes-sur-Mer na kilka dni. Artysta był pod tak wielkim wrażeniem tego uroczego miasteczka, że mieszkał w nim między 1921 a 1924 rokiem. Po powrocie do Paryża nawiązał współpracę z marszndem Leopoldem Zborowskim. W 1931 roku Mędrzycki miał indywidualną wystawę  w Galerii Kleinmanna w Paryżu. Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku wraz z Paulem Signacem założył "Ruch Intelektualiści za Pokój”. 
Od 1939 roku ukrywał się wraz z rodziną w Alpach Nadmorskich, gdzie działał we francuskim ruchu oporu. Zmarł na raka w 1951 roku w Saint-Paul-de-Vence.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-03-21 81 40 000 zł 142 000 zł N/A PLN USD EUR