Agra Art | Aukcje

Aukcja "Sztuka Wyobraźni" - 6 maja 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
LETNIA MADERA, 2016
Nr:
28793
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
73 cm x 92 cm
Cena wywoławcza:
120 000 zł
Cena uzyskana:
400 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: YERKA 16

sygn. na odwr. na dolnej listwie krosna: JACEK YERKA | >>LETNIA MADERA<< | AKRYL 2016Od pierwszej lektury „Robinsona Crusoe“ w wieku 7 lat, mam obsesję pobytu na bezludnej wyspie, z tą cudowną możliwością pozostawienia wszystkiego co zwykłe i pospolite poza horyzontem zdarzeń. Potem jeszcze oczywiście były „Wyspa Robinsona“ Arkadego Fiedlera i „Tajemnicza Wyspa“ Julesa Verne’a; „Robinson...“ był jednak najważniejszy. Po “Cast Away“ z Tomem Hanksem, poczułem się nieco okradziony z pomysłu, ale Zemeckis też miał pewnie w głowie swoją bezludną wyspę, którą udało mu się udatnie zmaterializować. Namalowałem Maderę we wszystkich porach roku i nadawałem jej wiele znaczeń. „Letnia Madera“ jest najbliżej tego, co sobie myślę o moim szczęśliwym pobycie poza światem.

- Jacek Yerka 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-05-06 14 120 000 zł 400 000 zł N/A PLN USD EUR