Agra Art | Aukcje

Aukcja "Sztuka Wyobraźni" - 6 maja 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KRÓL RYB, 2017
Nr:
28918
Technika:
ołówek, papier
Wymiary:
41.7 cm x 27.8 cm
Cena wywoławcza:
3 000 zł
Cena uzyskana:
3 000 zł

IInformacje o dziele:

41,7 x 27,8 cm (w świetle passe-partout)
sygn. u dołu: l.: Król Ryb, śr.: ołówek, p.: Witold VargasRysunek znalazł się na okładce książki Księga smoków polskich z serii Legendarz. Finalna ilustracja na oprawie jest kolorowana techniką komputerową, więc kolor nie wchodzi w skład dzieła oryginalnego.Rybi Król, według jednej z wersji mazurskiej legendy, zaadaptowanej w przedstawieniu heraldycznym w herbie Mikołajek, był to Król Sielaw. Strzegł on bezpieczeństwa mieszkańców wód w pruskich jeziorach i rzekach. Czynił to tak skutecznie, że mieszkańcy nie mogąc niczego złowić zaczęli cierpieć głód.
Dopiero gdy żona pruskiego rybaka zwróciła się o pomoc do bogów, składając im ofiarę, ci w zamian dali jej metalowe kółko, stanowiące wzór dla wykonanej następnie sieci, w którą złowiono Rybiego Króla. Uwięziono go, a w pruskich wioskach zapanował dostatek.


wikipedia.org/wiki/Rybi_Król


[...] Postanowili przeto rybacy, że monstrum podwodne pochwycą. W pocie czoła uszyli sieć najmocniejszą, jaką tylko człowiek mógł uczynić, i na stosowną czekali chwilę. A kiedy wzburzenie wód na Śniardwach obecność Króla Sielaw im zdradziło, pod wodą zaś złota błysnęła korona, zarzucili prędko sieci. Wpadł potwór groźny...

więcej

Witold Vargas:

Urodził się w 1986 roku w Boliwii w rodzinie architektów, ojca Ernesto Vargas - dziekana wydziału architektury i matki Anny Przerwa-Tetmajer kreślarki i specjalistki od konstrukcji przestrzennych. W Polsce od 1981 roku. Zdobył kilkakrotnie grand prix na młodzieżowych festiwalach filmowych za filmy animowane pierwszy raz w wieku 16 lat. Był członkiem zespołu Varsovia Manta i ukończył wydział rysunku.

Po studiach poświęcił się ilustracji, bardzo krótko jako zleceniobiorca, a następnie realizując własne, autorskie projekty. Obecnie, wraz z Pawłem Zychem pracuje nieustannie nad serią książek „Legendarz” , w której ukazał się między innymi „Bestiariusz słowiański”. Seria, którą autorzy zarówno piszą, jak i ilustrują sprzedała się do dziś już w ponad 100 000 egzemplarzy i na jej podstawie powstało kilka sztuk teatralnych i jeden ze stylów tatuaży słowiańskich. Książkami też zainspirowało się wielu twórców z gatunku słowiańskiego fantasy, w tym pisarzy, poetów, tekściarzy, opowiadaczy oraz twórców gier komputerowych. Oficjalnie zawarli umowę na korzystanie z praw autorskich do ilustracji „Legendarza” twórcy gry „Wiedźmin – Dziki gon” oraz nowej, która się jeszcze nie ukazała. Poza tym mnóstwo rysowników korzysta ze spuścizny „Legendarza” bezprawnie, co świadczy o tym, że wszedł on do kanonu estetyki fantastyki słowiańskiej. Autorzy prawie nigdy nie sprzedają oryginałów swoich ilustracji.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-05-06 29 3 000 zł 3 000 zł N/A PLN USD EUR