Agra Art | Aukcje

Aukcja Interiors - Sztuka Dawna - 21 kwietnia 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PONTYJSKIE BAGNA, OK. 1907
Nr:
28805
Technika:
olej, deska
Wymiary:
16.8 cm x 28 cm
Cena wywoławcza:
5 000 zł
Cena uzyskana:
18 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: F.M.Wygrzywalski

na odwrocie l.g. (ołówkiem): Pontyjskie bagna; poniżej, centralnie (niebieską kredką): 13; obok (czerwony napis przekreślony niebieską kredką): non vendibile per ora; poniżej (ołówkiem) inicjały i nazwisko właściciela (?)

 

Po powrocie z Egiptu Wygrzywalski malował sceny z życia włoskiego oraz pejzaże Italii. Kilka lat spędził nad morzem i w górach, całymi miesiącami przesiadując w Porto d'Anzio koło Rzymu, gdzie znajduje się willa Nerona, w Terracinie koło Caserty. Wygrzywalski malował wówczas też okolice, Monte Circeo, bagna pontyjskie i Lago di Nimfa. Następnie artysta ruszył na południe do Neapolu, na Capri, przez Sorrento, Amalfi, aż po Kalabrię i Messynę.

Feliks Michał Wygrzywalski:

Feliks Michał Wygrzywalski (Przemyśl 1875 - okolice Rzeszowa 1944) w latach 1893-98 studiował w ASP w Monachium pod kierunkiem J.C.Hertericha i K.Marra. Studia uzupełniał w Académie Julian w Paryżu. Już w czasie studiów wyjeżdżał do Włoch, a po 1900 przez kilka lat mieszkał w Rzymie. W 1906 podróżował do Egiptu. W 1908 na stałe osiadł we Lwowie. W latach 1909-14 pracował w tamtejszym teatrze jako inspektor sceny. Jeszcze kilkakrotnie podróżował do Włoch. Był malarzem realistą; we wcześniejszym okresie twórczości skłaniał się ku naturalizmowi i silnej ekspresji. Dużą wagę przywiązywał do efektów świetlnych, stosował bogatą, żywą gamę barwną. We wczesnych obrazach często przedstawiał ludzką pracę (Burłacy) lub dramatyczne wydarzenia i napięcia społeczne (Strajk, Chleba nam głodnym). Malował też portrety, akty, pejzaże nadmorskie, krajobrazy z Włoch i Ukrainy. Po podróży do Egiptu w jego malarstwie powtarzały się motywy i tematy orientalne (Modlitwa Arabów, Sprzedawcy dywanów). Zajmował się dekoracyjnym malarstwem ściennym, m.in. w 1908 zaprojektował, a później wykonał alegoryczne malowidła do gmachu Izby Handlowo-Przemysłowej we Lwowie. Zajmował się grafiką, ilustrował książki i czasopisma, projektował witraże, kostiumy i dekoracje teatralne (m.in. do Peer Gynta, Irydiona, Nocy listopadowej).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-04-21 14 5 000 zł 18 000 zł N/A PLN USD EUR