Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 13 czerwca 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
NOCNY ZWIAD, 1889
Nr:
29015
Technika:
olej, deska mahoniowa
Wymiary:
31.4 cm x 63.3 cm
Cena wywoławcza:
40 000 zł
Cena uzyskana:
61 000 zł

IInformacje o dziele:

olej, deska mahoniowa z dwiema szpongami

sygn. l.d.: L Gędłek | Wien 1889 


Na odwrocie wzdłuż górnej krawędzi (czarną kredką):  Ih Cz.; obok fragment ośmiobocznej nalepki z numerem (tuszem): 25.000. 


Ten efektowny, typowy dla twórczości Gędłka, obraz o rozbudowanej statycznej kompozycji, przedstawia jeźdź ców, którzy wstrzymali konie, by dokładniej przyjrzeć się płynącej rzeką łodzi. Całość spowija melancholijne świa tło księżyca przesączające się przez delikatne chmury. Charakterystyczna dla malarstwa Gędłka jest również wyrafinowana tonacja zgaszonych brązów, zieleni, szarości i błękitów. Subtelnie zróżnicowane niuanse waloro we budują sugestywny nastrój letniej nocy. Ten nasycony powietrzem pejzaż nawiązuje do twórczości francuskich barbizończyków. Natomiast zakomponowanie zwiadow ców nasuwa skojarzenia z Patrolem powstańczym Maksy miliana Gierymskiego, który artysta zapewne widział w Wiedniu, będąc wówczas studentem tamtejszej Akademii. Pikieta Gierymskiego, prezentowana w 1873 roku na wystawie powszechnej, wywarła wielkie wrażenie na młodym malarzu. Kompozycja ta bowiem wielokrotnie powtarzała się w dziełach Ludwika Gędłka.
  
 

Ludwik Gędłek:

Ludwik Gędłek (Kraków 1847 - Wiedeń 1904) rozpoczął studia artystyczne w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, a w latach 1872-1877 kontynuował je w Akademii wiedeńskiej u Eduarda Lichtenfelsa i Carla Wurzingera. Już w roku 1863 debiutował na wystawie w krakowskim TPSP, gdzie później wystawiał jeszcze kilkakrotnie. Stale mieszkał w Wiedniu, skąd wysyłał obrazy także na wystawy do TPSP we Lwowie, do Salonu Aleksandra Krywulta w Warszawie oraz do Drezna. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe i batalistyczne z częstym motywem koni, a także krajobrazy, głównie z okolic Krakowa. Obrazy artysty znajdują się, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Lwowskiej Galerii Obrazów i Polskim Muzeum w Chicago

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-06-13 8 40 000 zł 61 000 zł N/A PLN USD EUR