Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 13 czerwca 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
POLOWANIE NA ŁOSIA, 1914
Nr:
29023
Technika:
olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:
70.6 cm x 100 cm
Cena wywoławcza:
80 000 zł
Cena uzyskana:
176 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: jFałat | 1914 [inicjały wiązane] 
Na odwrocie nalepka zakładu ramiarskiego M. Nowicki  & R. Grünastel w Poznaniu; poniżej nalepka z dedykacją 


Prezentowany obraz to zapewne wspomnienie nieświeskich polowań, które były niezwykle ważnym w twórczo ści Fałata motywem. Ich poetyckość doskonale opisał w „Sztukach Pięknych“ w 1925 roku Mieczysław Treter:

Za pośrednictwem odpowiednio zestrojonych plam barw nych, drogą odpowiednio sharmonizowanej [!] ich ekspresji, daje Fałat nie wierne odbicie, kopię, lecz artystyczny ekwiwalent motywu zaczerpniętego z natury; artysta nie nuży opowiadaniem szczegółów, lecz napomyka tylko  i sugeruje: stwarzając świeżą i żywą podnietę dla oka, zmusza wyobraźnię do uzupełnienia lakonicznego obra zu, budzi z uśpienia całe kręgi asocjacji, działa bezpo średnio na emocjonalną stronę życia człowieka (...) w przyrodzie, w całej naturze, pociąga go głównie ma lowniczość, czy raczej malarskość motywu, problem koloru, ale nie w oderwaniu od rzeczy, tylko w ścisłym związku z nimi, z ich życiem, z życia tego charakterem.
 

Julian Fałat:

Julian Fałat (Tuligłowy [okręg lwowski] 1853 - Bystra k. Bielska 1929) - malarz i pedagog - jeden z najwybitniejszych artystów polskich okresu przełomu XIX i XX wieku, członek polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach międzynarodowych. Studiował malarstwo u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-80). Po studiach spędził kilka miesięcy w Rzymie, w 1884 był w Paryżu i w Hiszpanii, a w 1885 odbył podróż morską dookoła świata. W 1886 podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II - dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako malarz nadworny. W latach 1894-96 współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie Berezyna. W 1895 został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której gruntownie zreformował system nauczania, przekształcając tę uczelnię w nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych (r.1900). Do roku 1910 był rektorem Akademii; po przejściu na emeryturę osiadł w miejscowości Bystra k. Bielska. Znakomity akwarelista, malował także olejno. We wcześniejszym okresie tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił i wzbogacił paletę, a w akwarelach wprowadzał rozlewną plamę barwną. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii; malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-06-13 12 80 000 zł 176 000 zł N/A PLN USD EUR