Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 13 czerwca 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DYSKUSJA NA TRAWIE, LATA 30. XX W.
Nr:
29074
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
75 cm x 104.5 cm
Cena wywoławcza:
85 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: Weingart
Na odwrocie zachowana częściowo nalepka wypełniona atramentem: Sujet: 3 personnes dans l’herbe | Auteur: Weingart | No 184 PRIX; na krosnach napis czerwoną kredką: 103.

Przedstawienia dzieci były obecne w twórczości Joachima Weingarta już w najwcześniejszym okresie twórczości.

Artysta, malujący w tym czasie pod wpływem twórców wiedeńskich, posługiwał się dużymi płaszczyznami plam barwnych, obwiedzionych wyraźnym konturem. Stosował deformację postaci oraz ekspresję wyrażoną przez język ciała, zwłaszcza gesty rąk, z dążeniem do uchwycenia psychologii modela.

 

Po okresie neoklasycystycznej stylizacji, w latach 30., u przechodzącego silne stany emocjonalne Weingarta powróciły tendencje ekspresjonistyczne. Jego obrazy budowane są mocnymi uderzeniami, gwałtownie zmieniającego kierunek pędzla. Niuanse walorowe zostały zastąpione przez wyraźne kontrasty barwne – często czerwienie i oranże przeciwstawiane błękitom i przełamanym bielom.

Joachim Weingart:

Joachim Weingart (Drohobycz Ukraina 1895 - Auschwitz-Birkenau, Oświęcim 1942) był malarzem związanym ze środowiskiem École de Paris. Gimnazjum ukończył we Lwowie, następnie kształcił się w Weimarze i w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W czasie I wojny światowej przebywał w Drohobyczu i we Lwowie. W 1923 był w Berlinie i studiował w pracowni A. Archpenki. Od 1925 przebywał w Paryżu; w 1926 brał udział w Salonie Niezależnych, w 1929 uczestniczył w Wystawie Sztuki Polskiej w Galerii Bonaparte. W 1932 miał wystawę indywidualną w Żydowskim Towarzystwie Krzewienia Sztuk Pięknych w Warszawie. Malował kompozycje figuralne, akty, pejzaże, martwe natury oraz obrazy o tematyce żydowskiej.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-06-13 63 85 000 zł - N/A PLN USD EUR