Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 13 czerwca 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
NIMFA, XIX/XX W.
Nr:
29094
Technika:
brąz odlewany, cyzelowany, złocony
Wymiary:
55.8 cm x 32 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
-

Informacje o dziele:

sygn. na podstawie; A. CARRIER
stan zachowania: przetarte złocenie

Współcześni cenili styl Carrier-Belleuse’a, łączący pozbawiony ornamentyki realizm z neobarokową żywiołowością i rokokową elegancją, niepoddający się panującemu neoklasycyzmowi. Salonowe brązy Carrier-Belleuse’a należały do najwyżej cenionych figur w czasach, kiedy brązownictwo przeżywało swój rozkwit, zaś moda na brązy objęła całą Europę. Do dziś rzeźby sygnowane jego nazwiskiem są wysoko cenione przez kolekcjonerów.

Albert-Ernest Carrier-Belleuse:

Albert-Ernest Carrier-Belleuse (Anizy-le-Château, Aisne, Francja 1824 – Sèvres, Francja 1887)- za życia był jednym z najbardziej znanych artystów francuskich. Do historii przeszedł jako rzeźbiarz i projektant sztuki użytkowej, jeden z uczestników przebudowy Paryża za Napoleona III, innowacyjny dyrektor artystyczny manufaktury Sèvres oraz mistrz Augusta Rodina.
Początkowo terminował w warsztacie złotniczym, później uczył się u Davida d'Angers oraz krótko - w École des Beaux-Arts. Był jednym z członków-założycieli Société Nationale des Beaux-Arts, został odznaczony Legią Honorową.
Współcześni cenili jego styl, łączący pozbawiony ornamentyki realizm z neobarokową żywiołowością i rokokową elegancją, nie poddający się panującemu neoklasycyzmowi, z jego statycznym upozowaniem oraz tendencją do idealizacji. Salonowe brązy Carrier-Belleuse’a należały do najwyżej cenionych figur w czasach, kiedy brązownictwo przeżywało swój rozkwit, zaś moda na brązy objęła całą Europę. Do dziś rzeźby sygnowane nazwiskiem Carrier-Belleuse’a są wysoko cenione przez kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-06-13 42 30 000 zł - N/A PLN USD EUR