Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 13 czerwca 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET BOHDANA SMOLENIA, 1988
Nr:
28995
Technika:
olej, płyta
Wymiary:
50 cm x 50 cm
Cena wywoławcza:
25 000 zł
Cena uzyskana:
106 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. l.d.: DUDA GRACZ. 1274/88. , na odwr. l.g. nalepka autorska z danymi obrazu

Portret Bohdana Smolenia (1947-2016), wybitnego aktora komediowego i artysty kabaretowego, przynależy do większej grupy obrazów przedstawiających cenione przez Jerzego Dudę Gracza osobistości polskiej estrady. Z portretowanymi łączyły go niejednokrotnie osobiste relacje i - przede wszystkim - odwaga komentowania szarej rzeczywistości okresu PRL-u z satyrycznym zacięciem. Z reguły konterfekty znajomych z pokrewnej branży nie powstawały na zamówienie, ale były naturalną dla malarza formą wyrażenia wdzięczności i uznania. Nieco inny charakter miała geneza wizerunku Bohdana Smolenia, która była owocem artystycznej współpracy, jaka zaistniała przy okazji wznowienia działalności niezwykle popularnego w 2. połowie lat 70. poznańskiego kabaretu „Tey”(1988-1990). Powrót obsady na scenę w “dawnym” składzie - Zenon Laskowik, Bohdan Smoleń, Krzysztof Jaślar, Rudi Schubert, Janusz Rewiński, Aleksander Gołębiowski - miał być przypomnieniem uwielbianych przez publiczność skeczy w zaktualizowanym wydaniu. Uznano, że najlepszym tłem dla przebojów grupy będzie monumentalna kopia obrazu Dudy Gracza “Jeźdźcy Apokalipsy, czyli fucha” z 1977 roku. Na pomysł wykorzystania go w scenografii artysta zareagował entuzjastycznie, ale postawił jeden warunek - w zamian za prawo do jednokrotnego skopiowania swego dzieła, otrzyma...

więcej

Jerzy Duda Gracz:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 - Łagów 2004)- malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). 

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).
Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-06-13 140 25 000 zł 106 000 zł N/A PLN USD EUR