Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 30 września 2021

Witold Pałka, W KAWIARNI, 1991
  • Obraz w ramie

  • Odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
W KAWIARNI, 1991
Nr:
29337
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
100 cm x 73.5 cm
Cena wywoławcza:
8 000 zł
Cena uzyskana:
9 500 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: Pałka . W | 91

 

Podziwiany jest za kunszt malarski, solidny warsztat, ciekawe rozwiązania plastyczne – przede wszystkim kolorystyczne – pozytywną energię emanującą z obrazów. Znany jest z wielu realizacji o tematyce religijnej, jednak w ostatnich latach życia tworzył najbardziej chyba z nim kojarzone obrazy ukazujące sceny towarzyskie w kawiarniach, teatrach, salach koncertowych. Jak sam twierdził: „Wytworzyłem sobie własny świat, w którym prosperuję. On jest dość zróżnicowany, bo są postacie we wnętrzu, są teatry, są koncerty, są spacery, są kawiarnie“. Z tych licznych miejsc, w których spotykają się wytworni, odświętnie ubrani ludzie – panowie w melonikach, z laseczkami, panie w toaletach, ufryzowane – tchnie nostalgia za minionym czasem (...). W podsumowaniach twórczości Pałki najczęściej zwraca się uwagę na obecne w obrazach „krakowskie klimaty“, atmosferę fin de siecle’u – do dziś wyczuwaną w znanej kawiarni – „Jamie Michalika“ – najważniejszym miejscu spotkań krakowskiej bohemy w początkach XX w.

Ewelina Krzeszowska, Witold Pałka. Malarstwo, katalog wystawy w Muzeum Historii Katowic, Katowice 2018

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców...

więcej

Witold Pałka:

Witold Pałka, po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, w 1947 rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowniach profesorów Eugeniusza Eibischa, Jerzego Fedkowicza i Wacława Taranczewskiego. Dyplom uzyskał w 1953. W 1955 wziął udział w Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale. W latach 1965-1967 był członkiem grupy „Arkat“. W latach 1966-1980 współpracował z Komisją Sztuki i Architektury Sakralnej diecezji katowickiej. Jest autorem wielu realizacji plastycznych w kościołach diecezji katowickiej, bielskiej i częstochowskiej, opolskiej i szczecińskiej. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych, brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Związany ze środowiskiem artystycznym Górnego Śląska, w 1993 podsumował swą 40-letnią działalność artystyczną retrospektywą w BWA w Katowicach.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-09-30 49 8 000 zł 9 500 zł N/A PLN USD EUR