Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 30 września 2021

 The Krasnals -Krasnal Bansky, WELCOME TO THE PARADISE, 2008
  • Odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WELCOME TO THE PARADISE, 2008
Nr:
29339
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
60 cm x 90 cm
Cena wywoławcza:
10 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. na odwr. na płótnie: „WELCOME to the | Paradise/ Arnold | Schwarzenegger | The United Nations | CHANGE CONFERENCE 2008 | Z cyklu WHIELCY POLACY | KRASNAL BANSKY | THE KRASNALS ‘2008


♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

The Krasnals -Krasnal Bansky:

"The Krasnals są grupą artystyczną powstałą w marcu 2008 r. Członkowie wchodzący w jej skład nie zdradzają swojej tożsamości, wieku ani płci. Podczas publicznych wystąpień pojawiają się zawsze w maskach. Część spośród nich określa się mianem artystów, część to podobno specjaliści od marketingu i PR. Działają wyłącznie w internecie, gdzie na utworzonym przez siebie blogu zamieszczają literackie, plastyczne a ostatnio również filmowe komentarze do aktualnej rzeczywistości. Reagują szybko, błyskotliwie czasami dosadnie a nawet wulgarnie. W ciągu półtora roku istnienia zdążyli zbulwersować i skonfliktować polską scenę artystyczną ale także odnieść medialny i komercyjny sukces. Niedawno otrzymali nominację do Paszportu Polityki.


Punktem wyjścia dla działalności The Krasnals była zaskakująca kariera Wilhelma Sasnala i nie możliwa do podważenia wartość przypisywana jego dziełu. Posługując się pastiszem i artystyczną parafrazą, tworząc obrazy w stylu Sasnala, zaczęli demaskować mechanizmy tego sukcesu, podważać zasadność hierarchii kryteriów artystycznych oraz obnażać zasady funkcjonowania polskiej sceny artystycznej. Podpisując obrazy Whielki Krasnal zdołali zmylić specjalistów z Domu Aukcyjnego Christie’s i otrzymać wycenę jednego z nich na 70 000 funtów. Pomyłkę zauważono i wycenę unieważniono ale nie przeszkodziło to Krasnalsom osiągać najwyższe ceny za swoje obrazy podczas jednej z zeszłorocznych i tegorocznych aukcji charytatywnych w Krakowie, dystansując postaci takie jak Magdalena Abakanowicz czy Jerzy Nowosielski i wskazując, jak dalece sztuka uwikłana jest w mechanizmy mody, marketingu i komercji.

To, co zdumiewa i przyciąga do The Krasnals to bezkompromisowość i odwaga, z jaką piętnują i demaskują absurdy polskiej rzeczywistości w epoce rozwijającego się kapitalizmu. Mamy wolność i wolny rynek ale nie pozbyliśmy się dyskomfortu towarzyszącego naszemu życiu. The Krasnals zdają się kontynuować anarchistyczne tradycje Pomarańczowej Alternatywy. Działają na zasadzie wentyla. Wywracają do góry nogami ustalony raz na zawsze obraz rzeczywistości. Ich artystyczne realizacje przypominają o konieczności myślenia, zachowania właściwej miary i zdrowego sensu.
Prezentowana obecnie wystawa, na którą złoży się około 20 prac jest pierwszym w Polsce pokazem dzieł The Krasnals poza Internetem. Bohaterami prac są osoby i wydarzenia, które dominowały w mediach w tym roku. Śmierć Michaela Jacksona; wybór na prezydenta Baraka Obamy; poprzedzony aurą skandalu występ Madonny w Polsce; aresztowanie Polańskiego; starcia między premierem i prezydentem naszego kraju stały się inspiracją dla przewrotnych i niekiedy obrazoburczych malarskich komentarzy, nawiązujących do pop artu i nie stroniących od kiczu.
Hanna Kaniasta

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-09-30 14 10 000 zł - N/A PLN USD EUR