Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 17 października 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DROGA DO MENDIETY, 2003
Nr:
29467
Technika:
techniki metalowe mieszane, papier
Wymiary:
98 cm x 152 cm
Cena wywoławcza:
18 000 zł
Cena uzyskana:
18 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. czarną kredką na rycinie l.d.: 8/90, p.d.: Szyszlo

na odwr. oprawy pieczątka: KREISLER | GALERIA DE ARTE | Hermosilla, 8 – 28001 MADRID

 

Mendieta – plaża położona w Rezerwacie Narodowym Paracas w Peru, temat wieloletniego cyklu prac malarskich i graficznych artysty.

 

♣ Do Ceny Zakupu doliczana będzie dodatkowo opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite).

Fernando Szyszlo de:

Fernando de Szyszlo – peruwiański malarz, rzeźbiarz i grafik. Syn Peruwianki i polskiego geografa, wybitnego podróżnika, konsula polskiego w Peru w latach 1918-1939, Witolda Szyszły. W 1943 roku rozpoczął studia w Instytucie Architektury im. Niepokalanej Marii Panny, rok później naukę malarstwa w Szkole Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Katolickim w Limie.

Po ukończeniu studiów w 1948 roku podróżował do Europy, gdzie studiował dzieła mistrzów: Rembrandta, Tycjana i Tintoretta oraz zapoznał się z nowymi prądami w sztuce: kubizmem, surrealizmem, abstrakcją i informelem. W Paryżu poznał, m.in. Octavio Paza i André Bretona; był członkiem grupy południowoamerykańskich emigrantów – artystów i pisarzy, stawiających sobie za cel łączenie współczesnych nurtów artystycznych z poszanowaniem i dążeniem do zachowania latynoskiej tożsamość kulturowej. W 1955 wrócił do Peru. Był profesorem na Uniwersytecie Katolickim w Limie, wykładał także na Uniwersytetach Cornell i Yale; był doradcą rządu USA ds. sztuk wizualnych.

Charakterystycznymi cechami malarstwa Szyszly były liryczna kolorystyka, stosowanie efektów fakturalnych i mistrzowskie posługiwanie się światłocieniem. Łączył motywy czerpane ze starożytnych – głównie prekolumbijskich – kultur z nowoczesnym językiem artystycznym.

Od czasu swojej pierwszej wystawy indywidualnej w Limie w 1947 r. Szyszlo miał ponad 100 wystaw indywidualnych w muzeach i galeriach w Ameryce Łacińskiej, Europie i Stanach Zjednoczonych oraz uczestniczył w prestiżowych międzynarodowych biennale w Sao Paulo i Wenecji. Jego prace są prezentowane w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku; Solomon R. Guggenheim Museum, Nowy Jork; Anita Shapolsky Gallery, Nowy Jork; Museum of Fine Arts, Houston; Muzeum Sztuki Ameryk, Waszyngton, D.C.; Muzeum Sztuki w Limie (Peru); Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Sao Paulo, Brazylia.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-10-17 128 18 000 zł 18 000 zł N/A PLN USD EUR