Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 17 października 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PODWODNY ŚWIAT, 2000
Nr:
29499
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
180 cm x 200 cm
Cena wywoławcza:
80 000 zł
Cena uzyskana:
110 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: T. Sętowski

na odwr. na płótnie pieczątka wywozowa

 

Obraz wystawiany:

Tomek Sętowski. Obrazy, Jumeirah Beach Hotel, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 1 – 30 VII 2006.

Wystawa Tomasza Sętowskiego odnotowana została w miejscowej prasie. Bajkowa stylistyka jego obrazów spotkała się z gorącym przyjęciem w Dubaju, do którego artysta wracał z wystawami jeszcze czterokrotnie.

 

W dziełach Sętowskiego, poza oczywistą baśniową aurą, można dostrzec renesansowe konstrukcje w budowaniu formy poszczególnych elementów, symultaniczne układy scen, zawsze poza spójnym wewnętrznie czasem, horyzont przesunięty ku górze, pozwalający na ujęcia kompozycyjne z perspektywy górnej ukośnej, lub oddalony nierzeczywisty horyzont, a także nawiązania do baroku – poprzez zawirowane układy, światło i kulminanty, atektoniczność motywów architektury, odwrócenie perspektywy, uwzględnienie żywiołów (wody, ziemi, powietrza), powtarzanie w kolejnych pracach tych samych charakterystycznych motywów: aniołów, bram, fantastycznych budowli, antropomorfizowanych ryb, psów, ptaków, kusicieli-błaznów, kobiet. (...) Tomek Sętowski drobiazgową skrupulatność opisowej formy podporządkował wyobraźni, która burzy wszelkie hierarchie i konwencje, a jego obrazy...

więcej

Tomasz Sętowski:

Tomasz Sętowski (Częstochowa 14 VI 1961, mieszka w Częstochowie) ukończył studia na kierunku artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, jednak sam twierdzi, że studia dały mu tylko teoretyczne przygotowanie i jest malarskim samoukiem. Od końca lat 80. pokazywał swe prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, zrazu za granicą (Niemcy, Francja), a następnie Polsce. W 1991 został członkiem ZPAP. Po indywidualnym debiucie w kraju (wystawa w BWA, Częstochowa 1994), jego prace zostały włączone do wystawy objazdowej „Surrealiści polscy” krążącej po Polsce w latach 1995-97. W 1998 zajęła się jego twórczością nowojorska galeria Stricoff Fine Art Ltd. Reprezentuje popularny u publiczności nurt tzw. realizmu magicznego. Buduje swe kompozycje zazwyczaj strefowo, umieszczając w nich postaci w fantastycznych, kolorowych strojach. Z reguły wykorzystuje w swych obrazach efekt „obrazu w obrazie” (np. zestawienia na jednym planie postaci różnej skali, pojawiające się niemal w każdym obrazie nakrycia głowy w formie gotyckich zamków i wież). Postaci malowane są z naciskiem na dekoracyjność, kaligraficznie i płasko, co zbliża obrazy Sętowskiego do ilustracji i podnosi wrażenie obcowania ze światem baśniowych wizji.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-10-17 151 80 000 zł 110 000 zł N/A PLN USD EUR