Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 17 października 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ZYGMUNT AUGUST I BARBARA GIŻANKA, OK. 1874
Nr:
29384
Technika:
olej, płótno dublowane
Wymiary:
37.3 cm x 62.4 cm
Cena wywoławcza:
1 200 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

W 1892 r., w czasie wystawy mającej na celu zebranie funduszy na budowę pomnika nagrobnego dla Maurycego Gottlieba, obraz pozostawał własnością rodziny malarza. Następnie znalazł się w kolekcji bogatego kupca galicyjskiego Emila Beresa, który był bliskim przyjacielem artysty. Po jego śmierci obraz odziedziczył jego syn, doktor prawa Rudolf Beres. Dr. Beres posiadał największą w Krakowie kolekcję obrazów Maurycego, którą wystawiał w stworzonej przez siebie galerii w willi przy ul. Sienkiewicza 18. W 1945 roku obraz, wraz z kilkoma innymi dziełami sztuki, został przez niego sprzedany. Dzieło opuściło Polskę, będąc w kolekcji państwa Pinhasa i Helleny Schoenberg. Kolejnymi właścicielami obrazu byli Eliezer i Tamala Lewin w Savyon, którzy udostępnili go na wystawę monograficzną w Muzeum Narodowym w Krakowie w 1991 roku. Obraz pozostawał w ich kolekcji do marca 2021.

 

Izaak Gottlieb, ojciec artysty, był zwolennikiem asymilacji i tak też wychowywał swoje dzieci. W roku 1872 Maurycy wyjechał do Wiednia, gdzie miał rozwijać swój talent malarski, pobierając nauki w tamtejszej Akademii. Zafascynowany, modnym wówczas, historyzmem, rozpoczął naukę u prof. Wurzingera. W wiedeńskim Belwederze, na jednej z wystaw, miał okazję zobaczyć obrazy Jana Matejki. Rejtan obudził w Maurycym pragnienie bycia „polskim artystą“ i tworzenia polskiego malarstwa narodowego. W 1873 roku zwrócił się do Matejki...

więcej

Maurycy Gottlieb:

„Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować” - pisał do przyjaciela Maurycy Gottlieb - wybitnie utalentowany, młodo zmarły artysta, który w swej sztuce łączył przywiązanie do żydowskiej tradycji z patriotyzmem i świadomością Polaka. Edukację artystyczną rozpoczął we Lwowie, gdzie od roku 1869 uczył się rysunku u M.Godlewskiego. W 1871 wyjechał do Wiednia i przez dwa lata studiował u profesorów K.Mayera i K.von Blaasa. Na wiedeńskiej wystawie w 1873 zetknął się z obrazami Matejki, które wywarły na nim ogromne wrażenie i wzbudziły pragnienie zostania „polskim artystą”. Przeniósł się wówczas do Krakowa i w roku 1873-1874 studiował w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych, pod kierunkiem podziwianego Matejki. Uczestniczył w wystawie prac uczniów Szkoły. W następnym roku akademickim wrócił do Wiednia i został studentem w „Meisterschuli” K.Wurzingera.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-10-17 5 1 200 000 zł - N/A PLN USD EUR