Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 17 października 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
MATKA BOSKA OSTROBRAMSKA, 1925
Nr:
29461
Technika:
olej, deska
Wymiary:
22.3 cm x 15.3 cm
Cena wywoławcza:
14 000 zł
Cena uzyskana:
90 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. na odwrocie: PINXIT – LUDOMIR | SLENDZINSKI | ROMA MCMXXV

na odwr. dedykacja (inną ręką): Opiece Najśw. Panny Ostrobramskiej | polecam Cię Maruchno | wraz z Maćkiem i z Cześkiem | Twój Boluś | Katowice | 9/XI 32 | Dzień wyjazdu do Ameryki

 

Obraz w autorskiej ramie.

 

Ludomir Sleńdziński na przestrzeni swojego życia stworzył wiele dzieł o tematyce religijnej. Wpływ na to miał niewątpliwie fakt, że urodził się w Wilnie, mieście naznaczonym obecnością cudownego wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wychowywał się w rodzinie o tradycjach katolickich i malarskich. Ojciec artysty również był autorem licznych obrazów religijnych namalowanych na zamówienie do różnych świątyń. 

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Ludomir Sleńdziński:

Ludomir Sleńdziński (Wilno 1889-Kraków 1980) - malarz, rzeźbiarz i pedagog, czołowy przedstawiciel tzw. szkoły wileńskiej. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Petersburgu pod kierunkiem D.N. Kardowskiego. Jego dyplomową pracą był obraz Sielanka zakupiony w 1916 r. do zbiorów Akademii. Lata I wojny światowej spędził w Jekaterynowsku i Humaniu. Od 1920 r. mieszkał w Wilnie, gdzie był współzałożycielem i prezesem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków, a od 1925 r. profesorem malarstwa na Uniwersytecie. Kilkakrotnie wyjeżdżał do Włoch i Francji; podróżował także do Hiszpanii, Anglii, na Bliski Wschód i do Afryki. Od 1945 r. mieszkał w Krakowie prowadząc katedrę rysunku i rzeźby na Politechnice. Różnorodna twórczość artysty, ukształtowana w kręgu rosyjskiego neoklasycyzmu, nawiązująca zarówno do wileńskiego malarstwa I połowy XIX wieku, jak i renesansowej sztuki włoskiej, obejmowała kompozycje figuralne, portrety, malowidła ścienne i rzeźby.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-10-17 41 14 000 zł 90 000 zł N/A PLN USD EUR