Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 17 października 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ŚW. HUBERT, 1935
Nr:
29477
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
70 cm x 99.7 cm
Cena wywoławcza:
70 000 zł
Cena uzyskana:
91 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: Jerzy Kossak | 1935

Na odwrocie na górnej listwie ramy fragment nalepki z danymi adresowymi.

 

Jerzy Kossak był zapalonym jeźdźcem, uczestniczącym w zawodach jeździeckich oraz polowaniach. Należał też do myśliwskiego Towarzystwa św. Huberta.

Oferowany Święty Hubert jest autorską kompozycją Jerzego Kossaka pochodzącą z najlepszego okresu jego twórczości, w którym powstawały prace skomponowane według własnych pomysłów Jerzego. Prezentowany obraz przedstawia myśliwego (św. Huberta) oszołomionego widokiem jelenia z jarzącym się krzyżem w wieńcu. Odziany w średniowieczną szatę mężczyzna, z kuszą w dłoni, dosiada siwego rumaka, który gwałtownie się zatrzymał i wraz z towarzyszącymi mu psami bacznie obserwuje byka. Jeleń o ciemnej maści jest rzadko spotykany w kompozycjach „hubertusowych“ Kossaka, przeważają bowiem przedstawiania białych byków. Wystawiany na aukcji obraz jest najwcześniejszym, ze znanych nam dotychczas, dziełem ukazującym taką konfigurację postaci.

W listopadzie 1937 r., na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie, Jerzy Kossak zaprezentował olej Święty Hubert na polowaniu. Obraz ten został wyróżniony brązowym medalem.

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców...

więcej

Jerzy Kossak:

Jerzy Kossak (Kraków 1886 - Kraków 1955)- syn Wojciecha, wnuk Juliusza Kossaków - od wczesnego dzieciństwa malował pod kierunkiem ojca i dziadka. Kontynuator i naśladowca ich sztuki tworzył sceny batalistyczne, historyczne i rodzajowe z wszechobecnym motywem konia. Malował obrazy z powstania listopadowego, wojen napoleońskich oraz wiele scen z wojny 1920 roku. Najbardziej znaną jego kompozycją tego rodzaju był Cud nad Wisłą. Malował też liczne Pogonie i Pościgi ułanów za kozakami, Napady wilków, Polowania i Wesela. Tematyka tych prac sprawia, że stale cieszą się zainteresowaniem zbieraczy i publiczności, zawsze tłumnie odwiedzającej wystawy malarstwa Kossaków.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-10-17 49 70 000 zł 91 000 zł N/A PLN USD EUR