Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 12 grudnia 2021

Jerzy Kossak, WIZJA NAPOLEONA W ODWROCIE SPOD MOSKWY, 1934
  • J. Kossak, Wizja Napoleona, 1934 - obraz w ramie.

  • J. Kossak, Wizja Napoleona, 1934 - odwrocie obrazu.


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WIZJA NAPOLEONA W ODWROCIE SPOD MOSKWY, 1934
Nr:
29670
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
70.3 cm x 99.5 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
36 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: Jerzy Kossak | 1934
obraz po konserwacji

Prezentowany obraz nawiązuje do jednej z najsłynniejszych autorskich kompozycji Jerzego Kossaka – Wizji Napoleona w odwrocie spod Moskwy.
Motywy z wojen napoleońskich należały do często podejmowanej przez Jerzego Kossaka tematyki. Prezentowany obraz przedstawia jeden z najsłynniejszych motywów w jego twórczości. Ta autorska kompozycja łączy w sobie gorycz wielkiej porażki Cesarza Francuzów i wspomnienie zwycięstwa w bitwie pod piramidami w 1798: Z roku 1913 pochodzi jeden z najsławniejszych i bardziej popularnych obrazów [pierwszy z serii] Jerzego Kossaka: Widzenie Napoleona w odwrocie spod Moskwy, z głową Sfinksa na tle chmur, przypominającego egipskie zwycięstwo „boga wojny“, który teraz ze sztabem i na tle niekończącej się colonne mourante swych wojsk ciągnie na zachód wśród zamieci, złamany zimą i mrozem. Obraz, kompozycyjnie i malarsko udany, był przez artystę powtarzany w największej bodaj ilości replik z różnych lat i w różnych formatach, rozsianych po Polsce, spotkać je można i w Ameryce, i w Australii, jedna z nich wisi nawet w muzeum panoramy Borodino w Moskwie. Była to ulubiona kompozycja Jerzego...
K. Olszański, Jerzy Kossak, Ossolineum, Wrocław, Warszawa, Kraków 1992, s. 18

Pierwsza wersja kompozycji powstała w 1913 roku, jednak później artysta...

więcej

Jerzy Kossak:

Jerzy Kossak (Kraków 1886 - Kraków 1955)- syn Wojciecha, wnuk Juliusza Kossaków - od wczesnego dzieciństwa malował pod kierunkiem ojca i dziadka. Kontynuator i naśladowca ich sztuki tworzył sceny batalistyczne, historyczne i rodzajowe z wszechobecnym motywem konia. Malował obrazy z powstania listopadowego, wojen napoleońskich oraz wiele scen z wojny 1920 roku. Najbardziej znaną jego kompozycją tego rodzaju był Cud nad Wisłą. Malował też liczne Pogonie i Pościgi ułanów za kozakami, Napady wilków, Polowania i Wesela. Tematyka tych prac sprawia, że stale cieszą się zainteresowaniem zbieraczy i publiczności, zawsze tłumnie odwiedzającej wystawy malarstwa Kossaków.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-12-12 48 30 000 zł 36 000 zł N/A PLN USD EUR