Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 12 grudnia 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KONTEMPLACJA, OK. 1980
Nr:
29630
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
81.5 cm x 66 cm
Cena wywoławcza:
80 000 zł
Cena uzyskana:
80 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: J. CZAPSKI.

Obraz pochodzi z kolekcji przyjaciół Artysty.

 

Obraz wystawiany, opisany i reprodukowany:

– Joanna Pollakówna, Czapski, Wydawnictwo Krupski i S-ka, Warszawa 1993, il. 28 (ilustracja barwna), s. nlb.;

Józef Czapski. Widzenie życia, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Gdańsku, III – VI 2000, il. 53, s. 86, kat. poz. 47.

 

Zalążkiem wielu obrazów Czapskiego było niepowtarzalne i jednostkowe punctum – twarz nieznajomego, samotna kobieta siedząca na ławce, młodzieniec zobaczony w wagonie metra, para kochanków w kawiarni. To, co go poruszało, dotykało czy nawet raniło. Punctum, choć wybiega nagle i niespodziewanie [...], przeszywając przy tym niczym strzała, ma zdolność do ukrytego trwania. Już w końcu lat trzydziestych Jerzy Wolff – relacjonując słowa Czapskiego – pisał o nim jako o malarzu, który „łazi leniwo“ po ulicach miasta w poszukiwaniu podniet. [...] Metoda jego przypomina – pisał Konstanty Jeleński – podejście fotografa, spacerującego po świecie z aparatem przewieszonym przez ramię. Nie czyha on na obraz; przeciwnie – taki czy inny wycinek rzeczywistości narzuca mu się nagle, przemieniając bierne spojrzenie w błyskawiczną wizję. 

Józef Czapski. Widzenie życia,...

więcej

Józef Czapski:

Józef Czapski (Praga 1896 - Maisons-Laffitte 1993) - malarz, rysownik, pisarz i publicysta; początkowo studiował prawo, później w 1918 kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Przerwał studia, by na polecenie polskich władz wojskowych udać się do Rosji w poszukiwaniu zaginionych oficerów polskich.

W 1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1923-1924 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1924 wraz z grupą uczniów Józefa Pankiewicza, tworzących tzw. Komitet Paryski, wyjechał na dalsze studia do Paryża, gdzie przebywał do roku 1931. Po powrocie do kraju uczestniczył w wystawach kapistów, m.in. w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki. Uczestnik kampanii wrześniowej, więzień m.in. obozu w Starobielsku; uwolniony z niewoli wstąpił do armii Andersa i w latach 1941-1942 prowadził poszukiwania oficerów i żołnierzy uwięzionych i zaginionych w ZSRR.

Po 1944 stale mieszkał w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Był jednym z założycieli miesięcznika „Kultura”. Jako pisarz opublikował, m.in. Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz liczne eseje o sztuce. Malował pejzaże, martwe natury, wnętrza, rzadziej także portrety. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych obrazy i rysunki artysty były kilkakrotnie prezentowane na wystawach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu.

Jego malarstwo - początkowo bliskie szkole Pankiewicza, później bardzo indywidualne i ekspresyjne - szerzej przedstawia album autorstwa przez Joanny Pollakówny (Czapski, Warszawa 1993).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-12-12 120 80 000 zł 80 000 zł N/A PLN USD EUR