Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 12 grudnia 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
SCHODY, OK. 1979
Nr:
29686
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
88 cm x 108 cm
Cena wywoławcza:
6 000 zł
Cena uzyskana:
12 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. na odwr. na zawiniętym fragmencie płótna g.: ANDRZEJ ŁUBOWSKI | „SCHODY“ | olej, obok wymiary [nieczytelne]

 

Andrzej Łubowski w latach 70. XX w. zasłynął jako jeden z czołowych przedstawicieli polskiego fotorealizmu. Artysta aranżował sytuacje, po czym je fotografował, wybierając te, które wydawały mu się malarsko najbardziej atrakcyjne. Budował chłodne w tonacji obrazy, gdzie zwracało uwagę zimne tło, przypominające malarstwo abstrakcyjne. Bohaterem obrazów jest często samotny mężczyzna (idący po schodach, stojący na tle torów kolejowych). Bohater tych obrazów nie posiada żadnych szczególnych cech, prawie zawsze ujęty jest z góry, pozbawiony twarzy. Reprezentant samotnego tłumu. Ale owe sytuacje nie są wcale tak neutralne, kryją w sobie bowiem tajemniczy niepokój. Kinga Kawalerowicz wpisuje malarstwo Łubowskiego – obok prac Łukasza Korolkiewicza i Zbysława Maciejewskiego – w krąg realizmu symbolicznego.

 

Do Ceny Zakupu doliczana będzie dodatkowo opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite).

Andrzej Maciej Łubowski:

Andrzej Maciej Łubowski (Poznań 1946, mieszka w Poznaniu)- artysta malarz i pedagog. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1971 roku  w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Po studiach powrócił do rodzinnego Poznania. Artysta malarz, profesor sztuk plastycznych, animator życia artystycznego, dyrektor Galerii u Jezuitów w Poznaniu (2008-2012), działacz Związku Polskich Artystów Plastyków, pedagog zaangażowany na stanowisku profesora zwyczajnego w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu w latach: 2006-2015 oraz w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie. Od 2015 r. profesor na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Laureat Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2010 r.). Laureat wielu nagród i wyróżnień, brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. 
Zaczynał od sztuki informel. Obecnie uważany jest za przedstawiciela  nurtu fotorealizmu. Uprawia malarstwo figuratywne, a jego bohaterowie maja często twarz i sylwetkę artysty.  Ostatnio realizuje malarskie instalacje.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-12-12 149 6 000 zł 12 000 zł N/A PLN USD EUR