Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 12 grudnia 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PLAŻA, 2012
Nr:
29692
Technika:
olej, akryl, płótno
Wymiary:
56 cm x 203 cm
Cena wywoławcza:
150 000 zł
Cena uzyskana:
230 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: Olbinski

Na odwr. na zawiniętej górnej krawędzi płótna dedykacja: Dla Alicji z zaproszeniem do „Krainy czarów: Rafał Olbiński | 13/09/12.

Do obrazu dołączone jest potwierdzenie autentyczności z 23 lipca 2012 podpisane przez artystę.

Obraz powstał na zamówienie firmy developerskiej jako projekt muralu, który przewidziany był do jednego z centrów handlowych na Śląsku.

 

Obraz wystawiany, opisany i reprodukowany:

Rafał Olbiński. Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Kielcach, Kielce 2021, s. 113.

 

Obraz trafił na naszą aukcję wprost z zakończonej w październiku monograficznej wystawy Rafała Olbińskiego, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Kielcach. Piotr Sarzyński w katalogu wystawy tak pisze o malarstwie Olbińskiego: A Olbiński opowiada nam właśnie bajki, a właściwie baśnie. Maluje nasze skryte marzenia, nostalgie, sentymenty, fantazje. O niezwykłych miejscach i zaskakujących spotkaniach. O krainach, w których kwestionuje się prawa fizyki, związki przyczynowo-skutkowe, porządek rzeczy, logikę i relacje pomiędzy tym, co materialne i tym, co duchowe. Są to oczywiście bajki dla dorosłych, których większość narracji osadzona jest na osi ciągnącej się od niespełnienia do spełnienia.

 

Do Ceny Zakupu...

więcej

Rafał Olbiński:

Rafał Olbiński (Kielce 1945, mieszka w Warszawie) - studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał dyplom w 1969. Od lat studenckich zajmował się grafiką użytkową i plakatem. Uczestniczył w wielu polskich i międzynarodowych wystawach związanych z grafiką i plakatem. Był autorem oprawy graficznej magazynu "Jazz Forum". W 1981 wyjechał z Polski i osiadł w Nowym Jorku gdzie kantynuował twórczość plakatową, a także zajął się malarstwem, rysunkiem prasowym i ilustracją. Debiutował w 1981 okładką do pisma "Psychology Today". Publikował w czasopismach takich jak "Newsweek", "Time", "Business Week", "The New York Times", "Atlantic Monthly", "Playboy", "New Yorker", "Omni". Od 1985 wykładał w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Od wielu lat projektuje też plakaty dla New York City Opera. W 1994 otrzymał paryską nagrodę za najbardziej pamiętny plakat roku (International Oscar for the World's Most Memorable Poster "Prix Savignac 1994"), w 1995 wygrał konkurs na plakat "Nowy Jork – stolica świata". Jest reprezentowany w zbiorach takich, jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress Print Collection w Waszyngtonie, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w wielu innych publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Od lat 90. często bywa i wystawia w Polsce, obecnie mieszka w Warszwie. Jego prace odznaczają się specyficznym typem obrazowania, który zaskarbił mu opinię surrealisty. Dzięki zaskakującym zestawieniom elementów obrazu, łączeniu różnych planów i niezwykłemu skalowaniu, a także zawsze obecnej w pracach Olbińskiego narracji, jego dzieła cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-12-12 155 150 000 zł 230 000 zł N/A PLN USD EUR