Agra Art | Aukcje

Aukcja Agra Interiors - 16 grudnia 2021

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WILLA W KRYNICY
Nr:
29830
Technika:
akwarela, gwasz, papier
Wymiary:
20.5 cm x 14.2 cm
Cena wywoławcza:
3 000 zł
Cena uzyskana:
8 500 zł

Informacje o dziele:

opisany u dołu: KRYNICAWSIWILLASEŁO

Na odwrocie okrągły stempel: PAMIĄTKA Z KRYNICY. NIKIFOR.; poniżej prostokątna, słabo czytelna, pieczątka: NIKIFOR ARTYSTA | KRYNICA- WIEŚ, poniżej napis: 500 ZŁ; obok długopisem (notatka ramiarska): 30 x 23; ponadto na tekturowym tzw.„zaplecku”notatka ramiarska: 278pat | 30 - 23 (przeciwnie do kompozycji).

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

 

Nikifor Krynicki:

Nikifor (właściwie Epifaniusz Drowniak, od 1962 Nikifor Krynicki; Krynica ok. 1895 - Krynica 1968) - Łemek, znany malarz naiwny z Krynicy, samouk. Cierpiał na zaburzenia słuchu i mowy, nie uczył się nigdy w żadnej szkole, nie umiał pisać ani czytać. Jego prawdziwą pasją i sposobem na porozumienie ze światem było malarstwo. Malować zaczął wcześnie - najdawniejsze znane prace artysty pochodzą jeszcze sprzed roku 1920. Malował akwarelą, używając przy tym także ołówka. Wykorzystywał każdy dostępny kawałek papieru, okładki zeszytów, opakowaniach papierosów. Tworzył całe serie obrazków - wzruszająco naiwnych przedstawień architektury, pejzażu, postaci świętych, portretów. Swoje prace podpisywał często niezrozumiałymi ciągami „drukowanych“ liter i wyklejał do nich ramki z kolorowego papieru. Na jego twórczość zwrócono uwagę już w latach trzydziestych (kapiści), ale prawdziwe odkrycie fenomenu Nikifora nastąpiło dopiero po wojnie, kiedy otoczono go opieką i przyjęto do ZPAP. W roku 1962 otrzymał nazwisko Krynicki. Przekonany o ważności swej sztuki, używał też przydomku Matejko.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2021-12-16 52 3 000 zł 8 500 zł N/A PLN USD EUR