Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 20 marca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ICE TEA, 2020
Nr:
27030
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
60 cm x 73 cm
Cena wywoławcza:
200 000 zł
Cena uzyskana:
210 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: YERKA 2020

sygn. na dolnej listwie krosna: JACEK YERKA | >>ICE TEA<< | AKRYL 2020

 

Przebiegł tęczą przez pół świata, Przez ryżowe bieży pola,

Wykopyrtnął się w dolinach, Przez herbaty mknie zagajnik,

Spojrzał w koło i zrozumiał, Aż zobaczył taki pałac,

Że się nagle znalazł w Chinach. Jak porcelanowy czajnik.

No właśnie – ten pałacowy czajnik z prościutkiej ilustracji Mariana Walentynowicza w Koziołku-Matołku, stał się powodem do umieszczania już od pół wieku, na wielu moich obrazach bardzo niepraktycznych, wielodzióbkowych albo multiusznych, mieszkalnych lub ożywionych (w każdym znaczeniu tego słowa) czajników, dzbanków i czajniczków.

Zwieńczeniem tej, nie bójmy się powiedzieć tego słowa, manii, stał się niniejszy obraz. Monstrualny dzbanek, wmarźnięty w lodowy sztuczny tor saneczkowy o globalnym zasięgu, serwujący tytułową Ice Tea każdemu rosenthalowi, villeroy-boschowi czy swojskiemu ćmielowowi, gdy się znajdą w jego zasięgu.

Nic nie wiem o mieszkańcach tego nadczajnika. Chyba czasem marzną.

                                                                                                                                                                                          ...

więcej

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 168 200 000 zł 210 000 zł N/A PLN USD EUR