Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 20 marca 2022

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WODNY ŚWIAT, 2022 (+NFT)
Nr:
30101
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
81 cm x 94 cm
Cena wywoławcza:
250 000 zł
Cena uzyskana:
380 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: YERKA 22

sygn. na odwr. na dolnej i górnej listwie krosna: JACEK YERKA >>WODNY ŚWIAT<< | AKRYL 2022

Do pracy jest dołączony Token NFT  (informacje poniżej).

Zobacz film o obrazie:

Jacek Yerka, Wodny świat

Ten obraz jest pełen szumu wody. Strumyki szemrzą i ciurkają, rzeki przepychają swoje wody na skrzyżowaniach, w huku mniejszych i większych wodospadów. Powodzie są tu zapewne nieliche, domki na drzewie to nie zabawa dla dzieci, ale prawdziwe alternatywne gospodarstwo.

Podobne gospodarstwo funkcjonowało zresztą kiedyś naprawdę, nad Wisłą w pobliżu Torunia.Pod ogromnymi topolami, na niewielkim wzgórzu, częściowo wybrukowanym, hodowano wszelkie zwierzęta gospodarskie i uprawiano warzywa w kilku miniaturowych ogródkach. Dwa razy w roku całe towarzystwo pakowało się do kilku łódek i przenosiło kilometr dalej na wiślaną skarpę, uciekając przed aż do znudzenia przewidywalną powodzią.

W jednej z pierwszych wizji tego obrazu był jeszcze...

więcej

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 169 250 000 zł 380 000 zł N/A PLN USD EUR