Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 20 marca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
BRAD PITT – GŁÓWNY BĘKART WOJNY TARANTINO, 2009
Nr:
30108
Technika:
akryl, technika mieszana, płótno
Wymiary:
270 cm x 100 cm
Cena wywoławcza:
10 000 zł
Cena uzyskana:
10 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. na odwr. na pł. l. śr.: „BRAD PITT – GŁÓWNY | BĘKART WOJNY | TARANTINO“ 2009 | WHIELKI KRASNAL;

obok znak grupy artystycznej: TK pod koroną (niebieski);

p.d.: [odwrotnie]: The Krasnals | 2009 | Brothers in arm | Last supper | “Catholic“

 

Wielkoformatowy obraz Brad Pitt z 2009 r. nawiązuje do roli aktora w filmie Quentina Tarantino Bękarty wojny, gdzie wcielił się on w porucznika Aldo „Apacza“ Raine’a, amerykańskiego Żyda stojącego na czele partyzanckiej grupy „Bękartów“ mordujących nazistów lub naznaczających ich twarze bliznami w kształcie swastyki.

Obraz należy do cyklu Last Supper. Brothers in arms, prezentowanego na wystawie w Lille we Francji w 2009. Pokazana tam instalacja, składająca się z 13 obrazów w formacie 270 x 120 cm była hołdem dla współczesnego artysty w Polsce. Płótna te zostały następnie częściowo przemalowane. Bohaterów płócien z wystawy w Lille zastąpiły nowe postaci – te, które w rankingu The Krasnals były ważne dla roku 2009.

 

Obraz wystawiany, opisany i reprodukowany:

The Krasnals, Galeria „Zamek“ w Reszlu, Muzeum Warmii i Mazur, 2014;

The Krasnals. Czułem...

więcej

The Krasnals :

The Krasnals - grupa anonimowych artystów; Whielki Krasnal to pseudonim jednego z jej członków. Grupa powstała 1 kwietnia 2008. Deklaruje: „Jako prowokatorzy kultury udowadniamy panującą w niej hipokryzję, obłudę, mechanizmy władzy. Krytykujemy sprowadzanie sztuki do propagandy politycznej, tworzenie spektaklu sztuki i odarcie jej z autentyczności. Żądamy prawa do wolności sztuki [...]“. Stałym miejscem jej działalności jest Facebook i blog http://the-krasnals.blogspot.com/. Ponadto The Krasnals organizują prowokacje, akcje i interwencje w różnych miejscach i kontekstach, nie tylko artystycznych. Bywają zapraszani na wystawy aktualnej sztuki, czasami spotykając się z cenzurą. „Być może nasze prace są w jakichś kolekcjach. Być może na całym świecie“. (cytaty za katalogiem The Krasnal. Whielki Krasnal. Czułem skurcze twojego przełyku, Galeria Miejska Wrocław 2016, s. 26)

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 166 10 000 zł 10 000 zł N/A PLN USD EUR