Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 20 marca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
MODLITWA KSIĘŻYCOWA – 2, 1991
Nr:
30170
Technika:
olej, płyta pilśniowa
Wymiary:
80 cm x 49 cm
Cena wywoławcza:
80 000 zł
Cena uzyskana:
110 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: DUDA GRACZ . 1480/91 .
na odwr. nalepka autorska z danymi obrazu (technika określona jako olej, płótno), powyżej flamastrem: B-13

U progu lat 90. artysta – znużony uprawianiem malarskiej publicystyki – znalazł się w zwrotnym momencie kariery. Przeszły mu naiwne pasje poprawiania świata, a twórczość stała się próbą utrwalenia przemijających uroków polskiej prowincji i przywoływania zdarzeń z czasów młodości. Wśród nich istotną rolę odegrały reminiscencje związane z codziennym życiem wśród lokalnej społeczności Żydów. W 1961 roku, jeszcze jako uczeń liceum plastycznego, prowadził ćwiczenia z malarstwa i rysunku w zrzeszającym jej członków częstochowskim klubie. W latach 1962-1968 – będąc studentem Wydziału Grafiki w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – kontynuował szkolenia dla młodzieży żydowskiej w Katowicach. Kontakty z uczniami i fascynacja ich kulturą zaowocowała powstaniem serii linorytów „Judaica“ ilustrującego obrzędy i obyczaje mojżeszowej mniejszości, a także – o wiele dramatyczniejszego w wyrazie – cyklu „Getto“. Wystawa pod tym samym tytułem, będąca pierwszą w dorobku artysty, została pokazana w siedzibach Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Gliwicach, Katowicach i Warszawie. Tematyka żydowska – która całkowicie pochłonęła młodego adepta sztuki –...

więcej

Jerzy Duda Gracz:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 - Łagów 2004)- malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). 

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).
Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 139 80 000 zł 110 000 zł N/A PLN USD EUR