Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 20 marca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PIĘKNE SNY MAŁEGO JANKA, 1988
Nr:
30172
Technika:
olej, płyta pilśniowa
Wymiary:
50.5 cm x 25.5 cm
Cena wywoławcza:
75 000 zł
Cena uzyskana:
162 000 zł

IInformacje o dziele:

PIĘKNE SNY MAŁEGO JANKA O KONNYCH MANEWRACH, CZYLI ŚMIERTELNY KARUZEL, 1988

sygn. l.d.: D .G . 1254/88 .

na odwr. na płycie nalepka autorska z danymi obrazu

 

Metaforyczna scena rozgrywająca się w upiornym lunaparku należy do powstającej w latach 1985-1991 serii obrazów „arystokratyczno-historycznych“. Były kontynuacją wcześniejszych cykli „obrazów polskich“ oraz „motywów i portretów polskich“, dzięki którym artysta – uzyskawszy szeroką rozpoznawalność – został mianowany przez publiczność i krytykę naczelnym demaskatorem wad rodaków i absurdów szarej rzeczywistości okresu PRL-u. Część z nich – łącznie z prezentowanym tutaj obrazem – została pokazana na wystawie zorganizowanej w Galerii Zapiecek w 1993 roku z okazji 25-lecia pracy twórczej malarza. Katalog jej towarzyszący został opatrzony słowem wstępnym Jerzego Madeyskiego – krytyka i historyka sztuki pełniącego rolę komisarza polskiego pawilonu na 41. Biennale w Wenecji w 1984 roku, którego „chory na Polskę częstochowianin“ również był uczestnikiem. Doskonale zaznajomiony z dorobkiem malarza i metodami jego pracy wyjaśniał na czym polega fenomen tej – niezwykle popularnej i budzącej czasami skrajnie różne reakcje – sztuki:

[Duda Gracz] nie jest malarzem płytkim o jednej tylko i tym samym powierzchownej...

więcej

Jerzy Duda Gracz:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 - Łagów 2004) - malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). 

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).
Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 141 75 000 zł 162 000 zł N/A PLN USD EUR