Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 20 marca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
W LESIE
Nr:
30058
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
35.2 cm x 17.6 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
30 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: R. Kochanowski

Na odwrocie ramy nalepka paryskiej wytwórni ram A. Goude.

 

Roman Kochanowski, wykształcony w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych i na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, za docelowe miejsce życia i twórczości obrał Monachium.

Choć pojechał tam jako w pełni ukształtowany artysta, to bawarska stolica również odcisnęła piętno na jego malarstwie. Ograniczył paletę barw do neutralnych, ziemistych kolorów. Czasem w jego dziełach pojawiają się przełamania brązów, zieleni i szarości mocnymi akcentami czerwonych, białych lub błękitnych plam.

 

Jego pejzaże ukazują, wzorem barbizończyków, wąskie kadry natury, czego przykładem może być też oferowany pod poz. kat. 8 rysunek pni drzew odbijających się w tafli wody. Prezentowany olej wprowadza widza do wnętrza brzozowego lasu. Artysta stworzył wręcz poetycki nastrój stosując przygaszoną kolorystykę z delikatnymi akcentami barwnych plam koloru (postaci schylonych kobiet). Umieszczenie tych dwóch sylwetek nadaje kompozycji intymny charakter. Kobiety te zajęte zbieraniem grzybów zostały przez artystę ukazane jako niewielka cząstka otaczającego je świata.

Roman Kochanowski:

Roman Kochanowski (Kraków 1857 - Freising k. Monachium 1945) - malarz i grafik - był jednym z polskich artystów osiadłych i stałe działających w Monachium. Studia malarskie rozpoczął w Krakowie; początkowo w prywatnej pracowni Maksymiliana Cercha, a w latach 1873- 1875 w Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza i pejzażysty Henryka Grabińskiego. Przez następne dwa lata uczył się jeszcze na wydziale pejzażu w Akademii wiedeńskiej. W 1881 przeniósł się do Monachium, gdzie miał własną pracownię, a niebawem założył rodzinę. Często jednak przyjeżdżał do Krakowa, bywał w Poznańskiem, odbył podróż po Galicji i Podolu, rysując krajobrazy i widoki miast, które weszły następnie do albumu wydanego w Wiedniu w roku 1898. Artysta należał do monachijskiego Kunstvereinu, brał udział w wielu wystawach w Niemczech, w Wiedniu, w Londynie; swoje prace przesyłał też na pokazy krajowe. Malował przede wszystkim pejzaże a tylko z rzadka kwiaty i portrety. Stałym i ulubionym motywem jego obrazów był polski, podkrakowski krajobraz z wplecionymi weń postaciami ludzi. Obrazy artysty, malowane często na niewielkich deseczkach, pozbawione warstwy anegdotycznej odznaczają się niecodziennymi walorami malarskimi, harmonią koloru i pełnym liryzmu nastrojem. Zauważane i nagradzane na licznych wystawach były też wysoko cenione na rynku sztuki. W roku 1892, po wystawie w Wiedniu, jeden z obrazów Kochanowskiego zakupił do swoich zbiorów cesarz Franciszek Józef; dwa inne nabyli członkowie cesarskiej rodziny. Wielbicielem jego malarstwa był Karol Józef Luitpold, książę regent Bawarii. Wielka wrażliwość artysty na krajobraz i przyrodę widoczna jest także w jego rysunkach i akwafortach.

Twórczość Kochanowskiego przypomniała ostatnio monograficzna wystawa jego prac zorganizowana w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w roku 2007. Wystawie – pokazywanej też w Katowicach, Sandomierzu, Szczecinie, Gdańsku, Piotrkowie Trybunalskim – towarzyszył bogato ilustrowany katalog, będący kompendium wiedzy o artyście (patrz: Roman Kochanowski [1857-1945]. W 150. rocznicę urodzin, [redakcja i opracowanie Z. K. Posiadała], Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Radom 2007).
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 9 30 000 zł 30 000 zł N/A PLN USD EUR