Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 20 marca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
MALARSTWO, MUZA I POEZJA
Nr:
30080
Technika:
olej, deska
Wymiary:
35 cm x 27 cm
Cena wywoławcza:
10 000 zł
Cena uzyskana:
24 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. śr.d.: Jan Styka

na odwrocie:

– nalepka kolekcjonerska z nazwiskiem właściciela i lakową pieczęcią (tusz): Property of | Delka (...); – niżej tuszem imię i nazwisko właściciela;

– przy d. krawędzi: malarstwo, muza i poezja; – przy g. krawędzi nalepki aukcyjne;

– na d. krawędzi ramy zdarta papierowa nalepka; – na g. krawędzi: NYAL | 705

 

Jana Stykę, jednego z najbardziej znanych malarzy końca XIX w., dziś pamiętamy przede wszystkim jako pomysłodawcę i współtwórcę monumentalnych panoram – w tym najsłynniejszej, Panoramy Racławickiej. Artysta jednakże równiez poetą. Wydał trzy tomiki wierszy: Poezja Jana Styki, Poezje czasów wojny, Z łez, krwi i żelaza. Kameralne studium, o dość żywiołowej kompozycji, utrzymanej w kolorystyce dawnych mistrzów, to bardzo osobiste dzieło, w którym artysta przedstawił alegorię procesu twórczego.

Jan Styka:

Jan Styka (Lwów 1858 - Rzym 1925) - popularny malarz scen historycznych i batalistycznych, autor obrazów alegorycznych i religijnych, portrecista, ojciec malarzy Tadeusza i Adama Styków. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, następnie w Rzymie, a w latach 1882-1885 u Jana Matejki w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Po studiach spędził kilka lat w Paryżu, później mieszkał we Lwowie. W roku 1895 podróżował do Palestyny. Po 1900 stale mieszkał w Paryżu, skąd wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, Włoch i Grecji. Uczestnik wielu wystaw, m.in. paryskich Salonów czy Wystawy Światowej w St. Louis (1904), cieszył się znaczną popularnością, a nawet sławą. Był członkiem Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Był również pomysłodawcą i współtwórcą sławnych panoram - eksponowanej dziś stale we Wrocławiu Panoramy bitwy pod Racławicami (lata 1892-1894; wraz W. Kossakiem i innymi), Golgoty (1896; obecnie w Los Angeles), Panoramy Siedmiogrodzkiej (1897; pocięta na części, zachowały się tylko fragmenty), i Męczeństwa Chrześcijan w cyrku Nerona (1899; płótno zaginione podczas pierwszej wojny światowej). Zajmował się ilustratorstwem, m.in. przygotował ilustracje do luksusowego wydania Quo vadis? Sienkiewicza.

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 23 10 000 zł 24 000 zł N/A PLN USD EUR