Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 20 marca 2022

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
W OGRODZIE, OK. 1930
Nr:
30094
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
33 cm x 23.8 cm
Cena w galerii:
54 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: I. Trusz
Na odwr. u dołu pieczęć: JAN HOFFMANN | Skład farb i materyałów | TRYBUNALSKA | LWÓW.;

niżej owalna pieczęć składu przyborów malarskich: ISKRA & KARMAŃSKI | KRAKÓW – wewnątrz nr tuszem: 16/4; obok nr oł.: 167.

 

W 1910 roku na malowniczych obrzeżach Lwowa, na górzystej działce powstał dom wraz z pracownią artysty. Dwukondygnacyjny budynek w stylu późnej secesji został zamówiony przez Trusza według projektu lwowskiego architekta Aleksandra Łuszpińskiego. Artysta mieszkał tam z rodziną aż do śmierci w 1941 roku. Dom łączył funkcję przytulnego miejsca, w którym kwitło życie rodzinne, dawał możliwość wypoczynku oraz mieścił pracownię artysty stwarzającą wygodne warunki do pracy twórczej.

 

Szczególną ozdobą willi był duży ogród, który inspirował artystę, był miejscem pracy twórczej, ale i oazą dla rodziny. Artysta często przechadzał się ścieżkami wśród ukochanych drzew, krzewów i kwiatów. W samotności, uzbrojony w pędzel i farby spędzał tam czas w skupieniu ilustrując zakamarki ogrodu.

Artysta nie lubił malować kwiatów ciętych, skupiał się na przedstawianiu ich na łonie natury, zazwyczaj skąpanych w słońcu, co nadawało jego dziełom świeżości i barwnego bogactwa.

Iwan Trusz:

Iwan Trusz (Wysocko 1869 - Lwów 1941) studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza, J. Unierzyskiego, L. Loefflera, a w latach 1895-97 także u L. Wyczółkowskiego i w pracowni pejzażu J. Stanisławskiego. W 1894 wyjechał do Wiednia i jako wolny słuchacz przez kilka tygodni uczęszczał do tamtejszej ASP. W 1897 równie krótko uczył się w prywatnej szkole A. Ažbego w Monachium. Po studiach wiele podróżował - dwukrotnie, w 1902 i 1908 był we Włoszech, później też w Palestynie i Egipcie, w 1901 i 1902 jeździł na Krym, podróżował po Ukrainie. Stale mieszkał we Lwowie, gdzie w dawnym domu artysty znajduje się obecnie poświęcone mu muzeum. Był przede wszystkim pejzażystą - malował krajobrazy z dalekich podróży oraz nastrojowe pejzaże z Ukrainy. Tworzył także portrety i rodzajowe sceny o tematyce huculskiej. Uprawiał ilustratorstwo, współpracował z ukraińskim teatrem we Lwowie. Zajmował się krytyką artystyczną, pisując artykuły do ukraińskich czasopism „Buducznist“, „Literaturno-Naukowyj Wistnik“, „Artystycznyj Wistnik“ i pracując przy ich redakcji.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 31 40 000 zł - N/A PLN USD EUR