Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 20 marca 2022

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
WENECJA. PALAZZO VENIER DEI LEONI, 1924
Nr:
30097
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
23.2 cm x 33.8 cm
Cena w galerii:
28 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: B. RYCHTER-JANOWSKA. | VENEZIA. 1924.

Obraz przedstawia widok z weneckiego Canale Grande na pałac Venier dei Leoni. Budowę pałacu rozpoczęła w 1794 r. rodzina Vernier, jednak zarówno wydarzenia historyczne, jak i kłopoty finansowe rodziny nie pozwoliły na jego ukończenie. Wzniesiono jedynie pierwszą z pięciu planowanych kondygnacji. Na terenie znajduje się jeden z nielicznych ogrodów w Wenecji.

Pałac na przełomie XIX i XX oraz w pierwszej połowie XX wieku wielokrotnie zmieniał właścicieli. W lipcu 1949 roku zakupiła go Peggy Guggenheim, która uczyniła z niego dom dla siebie i swojej, światowej sławy, kolekcji dzieł sztuki współczesnej.

Bronisława Rychter-Janowska:

Bronisława Rychter-Janowska (Kraków 1868 - Kraków 1953) – artystka nazywana „malarką ginących polskich dworków”, naukę malarstwa rozpoczęła w Krakowie pod kierunkiem brata, malarza Stanisława Janowskiego oraz na kursach A. Baranieckiego. Prywatnych lekcji udzielał jej także Ludwik Boller (monachijski malarz, pracujący wówczas nad Panoramą Tatr). W 1896 wyjechała na dalsze studia do Monachium i uczyła się u  Antona Ažbé’go i Szymona Hollósy’ego. Wiele podróżowała, wyjeżdżając jeszcze na Węgry i do Włoch, gdzie studiowała jeszcze w Akademii florenckiej i w Rzymie. Początkowo związana z Krakowem, ok. 1906 zamieszkała w Starym Sączu, gdzie przez pewien czas prowadziła prywatną szkołę malarstwa. W 1917 wróciła do Krakowa. Nadal dużo podróżowała, wyjeżdżając „w poszukiwaniu piękna” do Włoch, północnej Afryki czy Turcji. Malowała olejno, akwarelą, pastelem, wykonywała makaty i aplikacje. Począwszy od 1901 wielokrotnie pokazywała swoje prace na wystawach w Krakowie, Warszawie, we Lwowie , Pradze, Wiedniu, Rzymie, Wenecji, Florencji. Malowała liczne pejzaże (w tym wiele włoskich), widoki i wnętrza dworów czy kościołów, sceny z życia wsi, a także portrety. Zajmowała się publicystyką i twórczością literacką (m.in. powieść Poza Rzymem, nowela Strzygoń); była autorką kilku dramatów (Mnich, Pasożyt) i obszernych Pamiętników. Była żoną malarza Tadeusza Rychtera, szwagierką Gabrieli Zapolskiej.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 34 18 000 zł - N/A PLN USD EUR