Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 20 marca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DZIEWCZYNA Z KOSZEM KWIATÓW
Nr:
30105
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
91.4 cm x 75.4 cm
Cena wywoławcza:
80 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: Szańkowski

Bolesława Szańkowskiego, jako artystę, pociągała uroda modeli; miało to duże znaczenie dla efektu końcowego jego dzieł. Był wielbicielem malarstwa angielskiego, które – zwłaszcza w dziedzinie portretu kobiecego – zdaniem artysty – osiągnęło w końcu wieku XVIII najbardziej harmonijne połączenie prawdy i wdzięku.

 

W wywiadzie dla miesięcznika „Pani“ (nr 5 z 1925 r.) artysta mówił, że oprócz prawdy i wdzięku w swoich portretach ceni – To coś zupełnie nieuchwytnego, co jest właśnie – istotą kobiety. Pamiętać trzeba o tem, że kobieta nie ma nigdy swego zdecydowanego, wyraźnego typu, który u mężczyzny przebija się poprzez wszelkie zmiany zewnętrzne ubrania, pozy, nawet uczesania i zarostu. Kobieta jest w różnych chwilach swego życia najzupełniej różna. Inna w sukni domowej, inna na balu. A jednak jest coś, co te różne momenty wiąże i jednoczy i co sprawia, że brunetka, zmieniwszy kolor włosów na „acajou“, lub „paille“, pozostaje zawsze sobą, pomimo zupełnej zmiany typu. Zaobserwowanie owej jedności zjawiska uważam właśnie za główne – i najtrudniejsze zadanie artysty, który się portretom kobiecym poświęcił. 

Twórczość artysty od zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem. Większą część życia spędził poza granicami kraju i to głównie tam...

więcej

Bolesław Szańkowski:

Bolesław Szańkowski (Warszawa 1873 - Fischbachau w Bawarii 1953), popularny malarz-portrecista, studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1891-1894), w Akademii monachijskiej u Johanna C. Hertericha (1894) oraz w Académie Colarrosi i Académie Julian w Paryżu (1896-1898). W 1912 zamieszkał na stałe w Monachium, skąd wielokrotnie wyjeżdżał do Francji, Belgii, Anglii i Szkocji, Stanów Zjednoczonych. Ceniony portrecista, malował wiele reprezentacyjnych portretów osób z arystokracji oraz europejskich rodzin panujących. Portretował, m.in. Ignacego Paderewskiego, księżnę Daisy von Pless, Radziwiłłów, Potockich, rodzinę cesarską w Berlinie i królewską rodzinę w Rumunii. Chętnie malował idealizowane portrety pięknych i wytwornych dam oraz, bardziej kameralne, wdzięczne portrety dziecięce, wielokrotnie portretując także swoje córki - Adę i Helenę. Na paryskim Salonie w 1900 roku uzyskał mention honorable za obraz Portret oficera. Brał udział w wielu wystawach we Niemczech i Austrii; często nadsyłał obrazy na wystawy krajowe; w 1928 i 1939 miał duże wystawy indywidualne w warszawskiej Zachęcie.

(Uwaga: miejsce urodzenia Szańkowskiego podajemy za słownikiem Thieme-Beckera; w różnych źródłach wymieniane bywa też Kępno lub Pogwizdów w Kieleckiem).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 36 80 000 zł - N/A PLN USD EUR