Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 20 marca 2022

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
PEJZAŻ Z USSY-SUR-MARNE, 1967
Nr:
30196
Technika:
akwarela, gwasz, papier
Wymiary:
31.5 cm x 49 cm
Cena w galerii:
20 000 zł

IInformacje o dziele:

31,5 x 49 cm - wym. w świetle passe-partout

sygn. l.d.: Hayden | 67

W narożnikach ślady po pinezkach; na odwrocie na tekturowym tzw. „zaplecku“ napis (ołówkiem): Les Monts Moyens vus de cher Beckett.

 

Napis na odwrocie świadczy zapewne o tym, że pejzaż namalowany został z domu Samuela Becketta, usytuowanego na wzgórzu nieopodal Ussy-sur Marne. Beckett, poeta, dramaturg, laureat nagrody Nobla, wybudował tam niewielki dom w 1953 roku. W domu tym mieszkał i tworzył aż do końca życia. Hayden poznał pisarza w czasie II wojny światowej w Roussillon, dokąd obaj uciekli z Paryża. Połączyła ich wspólna pasja, jaką były szachy, godzinami dyskutowali też o sztuce. Beckett przejawiał wielkie zainteresowanie malarstwem, szczególnie nowoczesnym i awangardowym. Przyjaźnił się z wieloma artystami (m.in. Giacomettim, Duchampem, Yeatsem), kolekcjonerami i właścicielami galerii (m.in. Peggy Guggenheim). Hayden uważał, że nikt tak dobrze jak Beckett nie rozumiał jego twórczości. W latach 50. i 60. malarstwo Haydena uległo syntetyzacji. Jak sam artysta uważał: Malarstwo nie jest dodawaniem, jest odejmowaniem [...] Trzeba ująć tyle, ile to możliwe, odjąć, oczyścić [...] Pozostawić tylko to, co istotne. (Artur Winiarski, Henri Hayden, Mistrzowie École de Paris, Warszawa 2013, s. 77) .Beckett miał duży wpływ na popularyzację malarstwa Haydena...

więcej

Henryk Hayden:

Henryk Hayden (Warszawa 1883 - Paryż 1970) był jednym z najwybitniejszych malarzy polskiego pochodzenia związanych ze środowiskiem École de Paris. Studia artystyczne rozpoczął w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych; równolegle kształcił się także na Politechnice Warszawskiej. W 1907 wyjechał do Paryża, gdzie zapisał się jeszcze do Académie „La Palette”. Od 1908 często wyjeżdżał do Bretanii, kontaktując się tam z W. Ślewińskim. Po 1915 związał się z kręgiem paryskiej awangardy artystycznej, m.in. P. Picassem, J. Grisem, G. Severinim czy H. Matisseem. We Francji pozostał na stałe. W 1920 odwiedził rodzinę w Polsce, ale jego związki z krajem były dość luźne – z rzadka tylko przesyłał obrazy na wystawy. Wiele natomiast wystawiał we Francji; od 1909 regularnie brał udział w paryskich Salonach, miał też wystawy indywidualne. W czasie II wojny światowej przebywał w południowej Francji i wówczas nawiązała się jego wieloletnia przyjaźń z S. Beckettem. Malował pejzaże, portrety i martwe natury, wykazujące początkowo związki z malarstwem Ślewińskiego, a później (1912-21) twórczością Cezanne’a i kubizmem. Po roku 1922 tworzył realistyczne portrety i pejzaże; pod koniec życia powrócił do doświadczeń kubistycznych.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 72 15 000 zł - N/A PLN USD EUR