Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 28 kwietnia 2022

Rafał Olbiński, HONG KONG BLUES, 1990
  • obraz w ramie

  • odwrocie (obraz)

  • okładka tygodnika “Newsweek“ z 16 kwietnia 1990 roku

  • oprawiona reprodukcja okładki, towarzyszy obrazowi Hong Kong Blues

  • odwrocie (okładka)


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
HONG KONG BLUES, 1990
Nr:
30283
Technika:
akryl, olej, karton
Wymiary:
41 cm x 37 cm
Cena wywoławcza:
70 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: Olbinski

Obraz został wykorzystany jako ilustracja na okładce tygodnika “Newsweek“ z 16 kwietnia 1990 roku. Prezentowana niżej, oprawiona reprodukcja okładki, towarzyszy obrazowi Hong Kong Blues i stanowi premię dla jego nabywcy.

Rafał Olbiński swoją przygodę z ilustratorstwem rozpoczął po zakończeniu studiów w redakcji czasopisma muzycznego „Jazz Forum“, gdzie w latach 70. XX odpowiadał za szatę graficzną. W 1981 roku wyjechał do Paryża, a następnie do Nowego Jorku. Podróż, zaplanowana jako krótki wyjazd, zakończyła się trzydziestotrzyletnią emigracją po tym, jak w Polsce wprowadzono stan wojenny. Na rynku amerykańskim Olbiński zadebiutował jako ilustrator okładką dla “Psychology Today“. W latach 80. i 90. XX wieku nawiązał współpracę z szeregiem amerykańskich i europejskich redakcji – projektował okładki i ilustracje, m.in. dla “New Yorkera“, “The New York Timesa“, “Atlantic Monthly“, “Newsweeka“ czy “Time’a“.  

O pracy dla “Newsweeka“, artysta mówił w rozmowie z Agatą Czarnacką:

Przez prawie dwa lata współpracowałem z “Newsweekiem“ w jeszcze trochę innym charakterze. Prawie co tydzień dyrektor artystyczny dzwonił do mnie z prośbą, żebym mu wymyślił okładkę. To była fantastyczna szkoła ilustracji konceptualnej – potem okazało...

więcej

Rafał Olbiński:

Rafał Olbiński (Kielce 1945, mieszka w Warszawie) - studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał dyplom w 1969. Od lat studenckich zajmował się grafiką użytkową i plakatem. Uczestniczył w wielu polskich i międzynarodowych wystawach związanych z grafiką i plakatem. Był autorem oprawy graficznej magazynu "Jazz Forum". W 1981 wyjechał z Polski i osiadł w Nowym Jorku gdzie kantynuował twórczość plakatową, a także zajął się malarstwem, rysunkiem prasowym i ilustracją. Debiutował w 1981 okładką do pisma "Psychology Today". Publikował w czasopismach takich jak "Newsweek", "Time", "Business Week", "The New York Times", "Atlantic Monthly", "Playboy", "New Yorker", "Omni". Od 1985 wykładał w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Od wielu lat projektuje też plakaty dla New York City Opera. W 1994 otrzymał paryską nagrodę za najbardziej pamiętny plakat roku (International Oscar for the World's Most Memorable Poster "Prix Savignac 1994"), w 1995 wygrał konkurs na plakat "Nowy Jork – stolica świata". Jest reprezentowany w zbiorach takich, jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress Print Collection w Waszyngtonie, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w wielu innych publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Od lat 90. często bywa i wystawia w Polsce, obecnie mieszka w Warszwie. Jego prace odznaczają się specyficznym typem obrazowania, który zaskarbił mu opinię surrealisty. Dzięki zaskakującym zestawieniom elementów obrazu, łączeniu różnych planów i niezwykłemu skalowaniu, a także zawsze obecnej w pracach Olbińskiego narracji, jego dzieła cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-04-28 8 70 000 zł - N/A PLN USD EUR