Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 28 kwietnia 2022

Nathan Wasserberger, TWARZE
  • obraz w ramie

  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
TWARZE
Nr:
30350
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
51 cm x 61 cm
Cena wywoławcza:
2 500 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: NATHAN WASSERBERGER
na odwrocie przytwierdzony do g. listwy krosna biogram artysty

 

Nathan Wasserberger:

Nathan Wasserberger (Chrzanów 1928 – Nowy York2013) malarz amerykański żydowskiego pochodzenia , znany przede wszystkim z portretów i  aktów.

Urodzony w 1928 r. W Chrzanowie, Wasserberger przeżył obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie , po wojnie (w 1946 lub 1947 roku) wyemigrował do Stanów Zjednoczonychi zamieszkał w  Nowym Jorku. Studiował sztukę w Instytucie Pratta oraz u Ivana Olinsky'ego i Byrona Browna w Art Students' League  w Nowym York, a pod koniec lat czterdziestych w Académie Julian w Paryżu.  Wiele obrazów, które stworzył podczas swoich pierwszych lat pobytu w Stanach Zjednoczonych, było bezpośrednio związanych z jego doświadczeniem w Holokauście lub poruszało tematykę związaną z wojną.

Chociaż Wasserberger wskazywał w wywiadach, że w tym czasie te właśnie obrazy znaczyły dla niego wiele, powiedział także, że uważa je za amatorskie i zniszczył je wszystkie. W latach 50. podjął świadomy wysiłek, aby zmienić swój styl malarski na taki, który został opisany jako "świetlisty", "podnoszący na duchu" i „pogodny".

Podczas gdy większość jego prac to portrety pięknych kobiet z różnych stron świata, ubranych lub nagich, pojawiają się także autoportrety i wizerunki  znanych osobistości z kręgów sztuki i polityki jak portret Toshiro Mifune'a, czy Johna F. Kennedy'ego , muzyków jazzowych  oraz rabinów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-04-28 55 2 500 zł - N/A PLN USD EUR