Agra Art | Aukcje

Aukcja Internetowa Sztuki Współczesnej - 10 maja 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
NIEDOKOŃCZONY MĘŻCZYZNA, 1928
Nr:
30389
Technika:
serigrafia, papier
Wymiary:
68 cm x 49.4 cm
Cena wywoławcza:
6 000 zł
Cena uzyskana:
6 100 zł

Informacje o dziele:

Pośmiertna reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej Niedokończony mężczyzna (Portret Tadeusza Łempickiego) z 1928, opublikowana przez DK Art Publishing Inc. z Los Angeles, firmę wydawniczą i handlową poświęconą specjalnie propagowaniu sztuki Łempickiej. Oryginał obrazu znajduje się w kolekcji Musée national d’art moderne – Centre Pompidou w Paryżu.

serigrafia, papier, 68 x 49,4 cm - wym. w świetle passe-partout

napis białą farbą l.d.: 199/5000, p.d. herb barona Raoula Kuffnera de Dioszegh (drugiego męża artystki), pod herbem napis: TAMARA de LEMPICKA | DK PUBLISHING INC ©

 

Obraz jest oprawiony.

Tamara Łempicka:

Tamara Łempicka (Warszawa 1898 - Cuernavaca, Meksyk 1980), de domo Górska, była córką warszawskiego adwokata. W dzieciństwie podróżowała po Europie; lata I wojny światowej spędziła w Petersburgu, skąd po wybuchu rewolucji wyjechała do Paryża wraz z mężem Tadeuszem Łempickim.

Podjęła studia malarskie w Académie de la Grande Chaumiere i w Académie Ranson u Maurice’a Denisa i Andre Lothe’a. Malowała portrety znanych osobistości, akty, martwe natury. Szybko zyskała powodzenie w artystycznych i intelektualnych salonach Paryża oraz w wysokich kręgach burżuazji - i to nie tylko jako malarka, ale również jako jedna z ekscentrycznych i wyzwolonych piękności lat dwudziestych. Wystawy Łempickiej odnosiły sukcesy we Włoszech i Francji, ale artystka wystawiała także w Stanach Zjednoczonych i w Polsce - m.in. w warszawskiej Zachęcie. Jej malarstwo - nazywane przez krytyków „perwersyjną wersją sztuki Ingresa” i odznaczające się kubistyczną stylizacją, manierycznością ujęć, twardymi formami i ostrą kolorystyką - było idealną realizacją stylu Art Deco.

W 1939 Łempicka wyjechała z drugim mężem, baronem Kuffnerem, do Ameryki i zamieszkała w Kalifornii, gdzie portretowała gwiazdy Hollywood i zasłynęła bujnym życiem towarzyskim. Pod koniec wojny przeniosła się do Nowego Jorku, ale jej obrazy - mimo prób zmiany stylu - nie cieszyły się już dawnym wzięciem. Twórczość artystki została ponownie odkryta w Paryżu, w latach siedemdziesiątych, na fali zainteresowania sztuką Art Deco.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-05-10 32 6 000 zł 6 100 zł N/A PLN USD EUR