Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 26 czerwca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
BRZEGI – CZERWIEC 5, 1987
Nr:
30456
Technika:
olej, płyta pilśniowa
Wymiary:
78 cm x 63.5 cm
Cena wywoławcza:
60 000 zł
Cena uzyskana:
86 000 zł

IInformacje o dziele:

78 x 63,5 cm - wym. w świetle oprawy

sygn. l.d.: DUDA GRACZ . 1140/1987 .

na odwr. na płycie l.g. nalepka z danymi obrazu

 

Tatrzański krajobraz – początkowo pozostający na uboczu dominującego, publicystycznego nurtu – z biegiem lat zyskiwał coraz większą autonomię w twórczości artysty. Zasłużony „demaskator wad narodowych“ w 2. połowie lat 80. zwrócił się w stronę wnikliwej obserwacji natury, której zmienność była dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji. Widoki ulubionych okolic – m.in. Łagowa, Kamionki Galicyjskiej, Porąbki i przede wszystkim Brzegów – ukazywał w różnych porach roku, dnia i w każdej pogodzie. Prezentowane w katalogu dzieło to malowany z czułością, pełen ciepła „portret“ ukochanej wsi w letniej odsłonie. Majaczące w oddali szczyty, kwietne łąki i kryta strzechą drewniana chata są też próbą „rekonstrukcji tego, co przemija“ i uchronienia od zapomnienia piękna polskiej prowincji.

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Jerzy Duda Gracz:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 - Łagów 2004)- malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). 

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).
Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-06-26 102 60 000 zł 86 000 zł N/A PLN USD EUR