Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 26 czerwca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ŚW. PARASKIEWA, 1981
Nr:
30462
Technika:
akryl, deska kreślarska
Wymiary:
71.2 cm x 49.5 cm
Cena wywoławcza:
300 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

na odwr. na desce śr.g. flamastrem: 2; oł. l.g.: E. Dzikowska

 

Konsultacja merytoryczna: Andrzej Szczepaniak.

Dzieło skatalogowane w archiwum Fundacji Nowosielskich.

 

 

(...) sztuka malarska, jeżeli jest dobra, cała należy w swojej istocie do domeny „sacrum“. Tematycznie tylko może być świecka albo sakralna. Ale wewnętrznie, jeżeli chodzi o jej prawdziwy wyraz, o jej oddziaływanie, musi cała należeć do domeny „sacrum“.

Jerzy Nowosielski

 

Jerzy Nowosielski wychowany na styku dwóch kultur, Wschodu i Zachodu, stworzył w swoim malarstwie niezwykłą syntezę ikony i sztuki awangardowej. Z ikoną zetknął się już w dzieciństwie. Urodził się w rodzinie polsko-ukraińskiej, ochrzczony został w kościele greko-katolickim, chodził z ojcem do cerkwi. Jednak – jak wspomina – dopiero wizyta w lwowskim Muzeum, zaraz po wybuchu wojny, wywarła na nim niezapomniane wrażenie: świadomość moja została zaatakowana przez kolosalną wręcz ilość ikon, które były pierwszorzędnymi dziełami sztuki. (...) Wrażenie było tak silne, że tego spotkania z nimi nigdy nie zapomnę. Patrząc odczuwałem po prostu ból fizyczny, kręciło mi się w głowie, brakowało tchu w piersiach, nogi odmawiały posłuszeństwa, nie byłem w stanie przejść z jednej sali do drugiej (...) Wszystko to, co później realizowałem...

więcej

Jerzy Nowosielski:

Jerzy Nowosielski (Kraków 1923 - Kraków 2011) w 1940 zaczął studia w Kunstgewerbeschule w Krakowie. W 1942 przebywał przez niecały rok w Ławrze św. Jana Chrzciciela pod Lwowem. Studiował tam sztukę malowania i historię ikon. Po powrocie do Krakowa w 1943 nawiązał ponowne kontakty z kręgiem przyszłej Grupy Krakowskiej. Po wojnie kontynuował studia w ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Eibischa (1945-1947). Na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948/49 pokazał obrazy utrzymane w nurcie abstrakcji geometrycznej. W latach socrealizmu nie wystawiał, zajmując się w tym czasie scenografią oraz malowaniem cerkwi i kościołów. W 1955 w Łodzi zaprezentował swą pierwszą wystawę indywidualną, w 1956 wziął udział w XXVIII Biennale w Wenecji. W latach 1957-1962 był pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, następnie w Akademii krakowskiej, gdzie wykładał na Wydziale Malarstwa do przejścia na emeryturę w 1993. W drugiej połowie lat 50. osiągnął charakterystyczny styl aktów, pejzaży i scen figuralnych we wnętrzach, który zawdzięczał swej fascynacji ikoną i doświadczeniom z malarstwem sakralnym. W 1976 podjął na nowo realizacje monumentalne, wykonując m.in. malowidła ścienne, stacje Drogi Krzyżowej i projekty witraży w kościele Opatrzności Bożej w Wesołej pod Warszawą (1976-1979). Artysta powszechnie uznawany był za autorytet w dziedzinie sztuki zakorzenionej w wartościach duchowych.

Jerzy Nowosielski zmarł 21 lutego 2011 w Krakowie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-06-26 109 300 000 zł - N/A PLN USD EUR