Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 26 czerwca 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
EEE..., 1968
Nr:
30581
Technika:
tusz pióro, pędzel, aerograf, letraset, karton
Wymiary:
49.6 cm x 64.8 cm
Cena wywoławcza:
11 000 zł
Cena uzyskana:
18 000 zł

IInformacje o dziele:

Kompozycja należy do wczesnych prac Wojciecha Siudmaka. Wykonana została w pop-artowskiej stylizacji, zanim artysta zaczął tworzyć obrazy wzorujące się na stylistyce i motywach fantasy.

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

 

Wojciech Siudmak:

Wojciech Sudmak (Wieluń 1942, mieszka w Paryżu) - artysta malarz i rzeźbiarz. W latach 1956–1961 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie , a następnie studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 roku wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w École des Beaux-Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Nurt ten, łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym m.in. przez S. Dalego, R. Magritte’a i G. de Chirico.

Źródłem inspiracji dla artysty jest sztuka renesansu i baroku, dzieła Berniniego, G. B.Tiepolo, H. Boscha, G. Arcimboldo, Michała Anioła. Fascynują go również malarze XIX wieku: Dominique Ingres, William Blake, Arnold Bocklin oraz surrealiści. Twórczość Wojciecha Siudmaka jest ceniona przez liczne wydawnictwa i reżyserów filmowych związanych z nurtem science fiction, m.in. inspirowana była nią najnowsza ekranizacja „Diuny” Denisa Villeneuve (prod. 2021). Do słynnych serii rysunkowych – oprócz „Diuny” F. Herberta – należą cykle poswięcone „Don Kichotowi” Cervantesa, dziełom Philipa K. Dicka oraz „Nokturnom” F. Chopina. Artysta jest także autorem pomnika „Wieczna Miłość” upamiętniającego wybuch II wojny światowej w Wieluniu oraz inicjatorem Projektu Pokoju, który nagradza wybitne osobistości zasłużone dla światowej idei pokoju. Na 2022 rok przypada inauguracja cyklu wystaw retrospektywnych malarstwa i rzeźby Wojciecha Siudmaka, z których pierwsza odbędzie się w Willi Caro, filii Muzeum w Gliwicach. Kolejne planowane wystawy to: Gdańsk, Warszawa, Kraków. O Wojciechu Siudmaku powstaje obecnie film dokumentalny w reżyserii Emilii Sadowskiej oraz autobiografia, która ukaże się w wydawnictwie Rebis.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-06-26 176 11 000 zł 18 000 zł N/A PLN USD EUR