Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 26 czerwca 2022

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
CORNERSHOP, 2022
Nr:
30584
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
81 cm x 94 cm
Cena wywoławcza:
200 000 zł
Cena uzyskana:
240 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: YERKA 22

sygn. na odwr. na d. listwie krosna: JACEK YERKA >>CORNERSHOP<< | AKRYL 2022

Narożny sklepik; Setki, a może tysiące takich miejsc można było odwiedzać w naszym kraju, w czasach przed wybuchem kapitalizmu i przedsiębiorczości.
W każdym miasteczku, na każdym przedmieściu, w sklepiku na rogu ulicy kupowało się, co tam władza raczyła rzucić.
Mam w pamięci trzy takie miejsca: 
1. Sklep w pobliżu mojego domu w Toruniu, nazywany szumnie i zapewne z przedwojennej tradycji "kolonialnym". Chodziłem tam, dumny czterolatek, z karteczką po podstawowe zakupy. Po pół roku odważyłem się pójść bez karteczki... jakiś drobny zakup, chyba budyń- oczywiście, kompletnie wyleciało mi z głowy, co miałem kupić i z płaczem wróciłem do domu.
2. Drugi narożny sklep był przypisany do mojej babci Wandzi, króra spędzała tam sporo czasu na ploteczkach. Już parę razy startowałem do namalowania tego mrocznego wnętrza z pradawnymi, ozdobnymi regałami, beczkami ogórków i kiszonej kapusty, a na ladzie z kręgami serów (dwóch), olbrzymią bryłą smalcu i dwoma rodzajami słodkich bloków- jasnym i ciemnym, z kawałkami herbatników widocznymi w przekroju. Tego sobie nigdy z babunią nie odmawialiśmy.
3. To był, a może jeszcze jest, narożny...
więcej

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-06-26 179 200 000 zł 240 000 zł N/A PLN USD EUR