Agra Art | Aukcje

Aukcja Agra Interiors - 6 września 2022

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
PORTRET DZIEWCZYNKI
Nr:
30807
Technika:
akwarela, gwasz, ołówek, papier nakl. na tekturę
Wymiary:
35.3 cm x 31.8 cm
Cena w galerii:
2 600 zł

IInformacje o dziele:

sygn. długopisem p.d.: Wacław Piotrowski

Proweniencja: obraz pochodzi ze spuścizny po artyście.

 

W roku 1927 otrzymał nagrodę m. Warszawy, w 1928 znów nagrodę na wystawie “przedolimpijskiej”, potem jeszcze w roku 1933 medal srebrny na wystawie w Zachęcie. Wtedy był u szczytu powodzenia, krytycy nie szczędzili mu pochwał, zarówno konserwatywni jak rzecznicy awangardy. Obrazy jego chwalił Konrad Winkler a Stefania Zahorska pisała w roku 1928: “Piotrowski zadziwił poważnym ujęciem zagadnień”. Dawali wyraz swemu uznaniu malarze: Wacław Husarski podziwiał “mediumiczne niejako wyczucie psychiki modela”, a Wiktor Podoski “przedziwną czujność plastyczną”. 

Piotrowski uprawiał różne techniki malarskie, ale przede wszystkim był rysownikiem: tę zdolność i umiejętność zachował do końca życia. Był dobrym pejzażystą, ale nad wszystko portrecistą; w wywiadzie sprzed kilku laty powiedział o sobie "Byłem i jestem eksperymentatorem psychologiem".

Władysław Tatarkiewicz, Wspomnienie o Wacławie Piotrowskim, Wacław Piotrowski. Wystawa Pośmiertna,  ZPAP, Galeria Sztuki MDM, Warszawa 1969.

Wacław Piotrowski:

Wacław Piotrowski (1887 Warszawa – 1967 Warszawa) - malarz, pejzażysta, portrecista, związany z Warszawą. Studiował w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1907–1911), początkowo rzeźbę w pracowni Xawerego Dunikowskiego, a następnie malarstwo u profesorów: Kazimierza Stabrowskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Edwarda Trojanowskiego i Stanisława Lentza. Debiutował w roku 1910 w warszawskiej Zachęcie i od tego czasu, do roku 1939 regularnie tam wystawiał. W latach 1919–1922 przebywał we Francji, głównie w Paryżu, gdzie brał udział w salonach i wystawach organizowanych przez Société des Artistes Français oraz Société Nationale des Beaux Arts. W 1920 roku wziął udział w wystawie The International Society of Sculptors, Painters and Gravers w Londynie, zaś w kolejnym - miał indywidualną wystawę w Paryżu w Galerie Devambez, z którą był wtedy związany kontraktem. W latach 1924-1926 przebywał we Włoszech, gdzie powstały jego pejzaże z Neapolu i Wenecji. 

Na przełomie lat 20. i 30. artysta zdobył sobie sławę jako autor obrazów sportowych. Przedstawiająca płotkarza Stefana Kostrzewskiego kompozycja "Na płotku" i "Portret Haliny Konopackiej", powstały z myślą o towarzyszącym IX Igrzyskom w Amsterdamie Konkursie Olimpijskim. Mimo, że nie zostały na konkursie wyróżnione, zostały zauważone przez krytykę z uwagi na nowe sposoby ujęcia kompozycji sportowej. 

Artysta był uznanym portrecistą, krytyka chwaliła go za umiejętność ujęcia psychologicznego. 

Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz i w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-09-06 7 2 000 zł - N/A PLN USD EUR