Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 22 września 2022

Jacek Yerka, RADZIMY ROLNIKOM, 1980
  • obraz w ramie

  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
RADZIMY ROLNIKOM, 1980
Nr:
30773
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
61 cm x 73.3 cm
Cena wywoławcza:
200 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: JK [monogram wiązany]

sygn. na odwr. na płótnie p.d.: Jacek R. Kowalski | Radzimy rolnikom“ | 1980 R. AKRYL

powyżej pieczątka wywozowa z podpisem

 

Pochodzenie:

– Zakupiony w Galerii Grażyny Hase, Warszawa 1980.

– 1980-2022 kolekcja prywatna, Francja, Paryż.

 

Obraz wystawiany i reprodukowany:

– Galeria Grażyny Hase, Warszawa 1980;

Magiczne światy. Malarstwo Jacka Yerki, Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa 5 VII – 3 IX 2022, poz. kat. 2, s. 15, il. barwna.

 

Wyobraź sobie: młody człowiek z miasta jedzie pierwszy raz w życiu na wieś. Młody człowiek urodził się, wychował i wykształcił w byłym zaborze pruskim, zaś lubelska wieś jest mentalnością i obyczajowością w byłym zaborze rosyjskim – dwa odległe bieguny.

Nasz młodzieniec jest zachwycony; śpi pod prawdziwą słomianą strzechą, pali w prawdziwym kaflowym piecu, pomaga w żniwach, codziennych czynnościach gospodarskich, rozsmakowuje się w domowych wypiekach, swojskiej kiełbasie, najlepszym na świecie bimbrze.

Ów świat jest tradycyjny i uporządkowany. [...]

W niedzielę mieszkańcy spotykają się w tamtejszej kuchni, żeby skręcić papierosa, zapalić swojską machorkę (te sklepowe nic nie warte) i przy...

więcej

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-09-22 41 200 000 zł - N/A PLN USD EUR