Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 22 września 2022

Rafał Olbiński, PRINCE, LATA 80. XX W.
  • obraz w ramie

  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PRINCE, LATA 80. XX W.
Nr:
30776
Technika:
akryl, tektura
Wymiary:
33.3 cm x 23 cm
Cena wywoławcza:
68 000 zł
Cena uzyskana:
68 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: R. Olbiński

na odwr. oprawy g.: nalepka Muzeum Narodowego w Kielcach z informacją o wystawie monograficznej Rafała Olbińskiego w 2021 roku

 

Obraz wystawiany, opisany i reprodukowany:

Rafał Olbiński. Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Kielcach, Kielce 2021, s. 77.

 

Rafał Olbiński krótko po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej związał się z czasopismem „Jazz Forum“, dla którego przygotował oprawę graficzną. Projektował także okładki płyt, m.in. dla Krzysztofa Klenczona i zespołu Breakout. W latach 60. i 70. wykonywał także portrety znanych osobistości ze świata muzyki (np. Zbigniewa Namysłowskiego, z 1979). 

Jednym z takich przedstawień jest także prezentowany w naszym katalogu, pochodzący z lat 80. XX w., portret Prince’a – amerykańskiego wokalisty i gitarzysty, będącego ważną postacią rynku muzycznego lat 80. 

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Rafał Olbiński:

Rafał Olbiński (Kielce 1945, mieszka w Warszawie) - studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał dyplom w 1969. Od lat studenckich zajmował się grafiką użytkową i plakatem. Uczestniczył w wielu polskich i międzynarodowych wystawach związanych z grafiką i plakatem. Był autorem oprawy graficznej magazynu "Jazz Forum". W 1981 wyjechał z Polski i osiadł w Nowym Jorku gdzie kantynuował twórczość plakatową, a także zajął się malarstwem, rysunkiem prasowym i ilustracją. Debiutował w 1981 okładką do pisma "Psychology Today". Publikował w czasopismach takich jak "Newsweek", "Time", "Business Week", "The New York Times", "Atlantic Monthly", "Playboy", "New Yorker", "Omni". Od 1985 wykładał w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Od wielu lat projektuje też plakaty dla New York City Opera. W 1994 otrzymał paryską nagrodę za najbardziej pamiętny plakat roku (International Oscar for the World's Most Memorable Poster "Prix Savignac 1994"), w 1995 wygrał konkurs na plakat "Nowy Jork – stolica świata". Jest reprezentowany w zbiorach takich, jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress Print Collection w Waszyngtonie, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w wielu innych publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Od lat 90. często bywa i wystawia w Polsce, obecnie mieszka w Warszwie. Jego prace odznaczają się specyficznym typem obrazowania, który zaskarbił mu opinię surrealisty. Dzięki zaskakującym zestawieniom elementów obrazu, łączeniu różnych planów i niezwykłemu skalowaniu, a także zawsze obecnej w pracach Olbińskiego narracji, jego dzieła cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-09-22 39 68 000 zł 68 000 zł N/A PLN USD EUR