Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 22 września 2022

Sławomir Chrystow, NIE MÓW NIKOMU!, 2022
  • obraz w ramie

  • odwrocie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
NIE MÓW NIKOMU!, 2022
Nr:
30777
Technika:
tempera, deska
Wymiary:
30 cm x 25 cm
Cena wywoławcza:
9 000 zł
Cena uzyskana:
9 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d. na nogach skrzyni: S. CHRYSTOW 2022
na odwr. na desce napis cyrylicą i data: Praca z roztworem formaliny [?] | 3 I 2022

Malarstwo Sławomira Chrystowa przywodzi na myśl mistrzów Quattrocenta. Artysta pracuje chętnie, mimo uzyskania dyplomu w pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego, w tradycyjnej, wymagającej technice tempery jajowej. Jakość jego warsztatu opisuje w katalogu towarzyszącym wystawie monograficznej malarza Marek Sołtysiak: Chrystow zadziwia precyzją, tworząc powierzchnie dające wrażenie to aksamitu, to blachy, to futra. Żeby tylko: także wrażenie finezyjnego odlewu z brązu. Zawiłe szrafowanie, zawsze celne, dostosowanie do obrabianego motywu, do nastroju, wreszcie do zaplanowanego rezultatu, wydobywa z pospolitego tworzywa iluzjonistycznie powierzchnie. Ale to nie jest maestria sama dla siebie; artysta rozwijając treści literackie, osobiste, autorskie, a także przemyślenia filozoficzne, co tu dużo gadać, zaprzęga cały ten swój precyzyjny warsztat [...] – do pracy nad przekazaniem widzowi pełni, która jest wynikiem skomplikowanej wizji twórczej, oraz pełni możliwości zarówno kreacyjnych, jak i warsztatowych.

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku...

więcej

Sławomir Chrystow:

Urodzony w Warnie (Bułgaria) w 1976 roku. Rysownik, malarz i grafik. W latach 1992-1995 był uczniem Yavora Tsaneva, bułgarskiego malarza i grafika. Od 1996 do 2001 roku studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni drzeworytu u prof. Zbigniewa Lutomskiego.

Artysta otwarty na świat symboli i mitów, obok twórczości graficznej uprawia również malarstwo, najczęściej w tradycyjnej technice tempery jajowej, akwareli i gwaszu. W swojej pracy odwołuje się do archetypów i znaków głęboko zakorzenionych w naszej wyobraźni, łącząc jednocześnie wiele epok i kultur. Zafascynowany między innymi włoskim Quattrocentem i malarstwem mongolskich Indii, kreuje własny, niepowtarzalny świat, nawiązując do tradycji malarskich Wschodu i Zachodu. 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-09-22 26 9 000 zł 9 000 zł N/A PLN USD EUR