Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 16 października 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
W MIASTECZKU KRESOWYM
Nr:
25626
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
62.5 cm x 87.6 cm
Cena wywoławcza:
140 000 zł
Cena uzyskana:
142 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: Bohusz Siestrzeńcewicz | […]

na odwrocie na lewej listwie ramy nalepka aukcyjna Agra-Art z 2019 r.

 

Stanisław Bohusz-Siestrzeńcewicz urodził się w podwileńskim majątku Niemenczynek. Od najmłodszych lat nasiąkał atmosferą prowincjonalnej, małomiasteczkowej Wileńszczyzny. Miało to znaczący wpływ na podejmowane w późniejszej twórczości tematy. Jak pisał Eligiusz Niewiadomski: ...Światem tego artysty [było] miasteczko litewskie, z jego malowniczą, błotnistą ulicą o zapadłych, staroświeckich domkach, warchołem dni jarmarcznych, szwargotem żydostwa, trzaskiem biczów, kwikiem i strachaniem się koni i nieporównaną galerią typów ludowych. W swych gwaszach, w śmiałych akwarelach a przede wszystkim w rysunkach piórem, jakby od niechcenia rzuconych, dał Siestrzencewicz przedziwny obraz tego świata. Subtelność rysunku, a bystra obserwacja życia i charakteru form, znakomity ruch i typ koni, malowniczość i swoboda układu – stanowią o pierwszorzędnej wartości tych prac, zadziwiająco lekkich w stylu, istnych impresji... [E. Niewiadomski, Malarstwo polskie XIX i XX wieku, Warszawa 1926, s. 232].

 

W prezentowanym obrazie widoczne są silne wpływy szkoły monachijskiej. Świadczy o tym zarówno sam temat – zaczerpnięty z rodzimego, prowincjonalnego miasteczka, jak i kolorystyka utrzymana w szarościach, ugrach z nielicznymi...

więcej

Stanisław Bohusz - Siestrzeńcewicz:

Stanisław Bohusz-Siestrzencewicz - malarz, rysownik, ilustrator, pedagog - po nauce w wileńskiej Szkole Rysunkowej studiował w petersburskiej ASP u batalisty B.P.Willewaldego. Następnie kształcił się jeszcze w Académie Julian w Paryżu i w monachijskiej pracowni Józefa Brandta, gdzie skupiała się artystyczna kolonia polska. Kilkakrotnie jeździł do Orońska - posiadłości Brandta k. Radomia, miejsca plenerów jego uczniów i przyjaciół. Od 1900 mieszkał w Warszawie, później w Wilnie i w Poznaniu. Prowadził lekcje malarstwa we własnej pracowni, a w roku akademickim 1919/20 nauczał na Wydziale Sztuk Pięknych wileńskiego Uniwersytetu. Malował portrety, pejzaże, a przede wszystkim sceny rodzajowe z życia małych miasteczek i wsi litewskich. Był znakomitym rysownikiem, autorem, wydanego w 1914, Albumu z reprodukcjami scen z życia polskiej prowincji wschodniej. Wykonywał ilustracje do książek i czasopism. Zrealizował plafon w Domu Techników w Warszawie z alegoryczną sceną Pochodu Wiedzy.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2019-03-17 8 50 000 zł 71 000 zł N/A PLN USD EUR
2022-10-16 24 140 000 zł 142 000 zł N/A PLN USD EUR