Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 16 października 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
POCHMURNY DZIEŃ, 1933
Nr:
30829
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
54.3 cm x 66.3 cm
Cena wywoławcza:
100 000 zł
Cena uzyskana:
100 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: S. Żukowski | 1933.

Na odwrocie na górnej listwie krosna nieczytelny napis tuszem; obok (czarną farbą): N. 7. S. Joukovsky(Varsovie); na dolnej listwie krosna (czarną farbą): S. Żukowski; ponadto na płótnie dedykacja (tuszem): Kochanej Halusi i Wiesiowi | w dniu awansu na | p.p. Pułkownika | 14 lipca 1951 r. | od MAMY i TATY | SŁUBICKICH. | WARSZAWA

 

Stanisław Żukowski jest jednym z najważniejszych polskich malarzy pejzażystów końca XIX i początku XX w. Malował pejzaże bezpośrednio z natury, preferując jasne, nasycone barwy. Artysta, będąc pod wpływem impresjonizmu, przywiązywał dużą wagę do światła, które bardzo umiejętne wykorzystywał, jednocześnie swobodnie operując kolorem. Jego pejzaże wydają się bardzo realne i żywe, pełne powietrza i przestrzeni. Często wykorzystywał nie tylko klasyczne krajobrazy, ale także stare dworki i arystokratyczne posiadłości. Żukowski-impresjonista, starał się w obrazach uchwycić świat, jego zmienność, ulotne wrażenia z tego, co widział w naturze. Często malował w plenerze, stosując gęste, dynamiczne pociągnięcia pędzlem. Przedstawiał naturę w stanach przejściowych, skupiając się na zmianach pór roku oraz pór dnia. Z niezwykłym mistrzostwem ukazywał zarówno zmierzchy i poranki, jak i jesienne i wiosenne przełomy.

Stanisław Żukowski:

(ЖУКОВСКИЙ Станислав Юлианович)

Stanisław Żukowski (Jędrychowice k. Grodna 1875 - Pruszków 1944) – malarz pejzażysta; w latach 1892-1901 studiował w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, m.in u Siergieja Korowina, Abrama Archipowa i Isaaka Lewitana. Po studiach pozostał w Rosji. Od 1896 uczestniczył w wystawach Towarzystwa Pieriedwiżników; w roku 1907 otrzymał tytuł akademika. Od 1923 stale mieszkał w Warszawie, gdzie wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Był przede wszystkim znakomitym pejzażystą; malował także wnętrza i rzadziej portrety. Jego obrazy, zawsze wysoko cenione, niejednokrotnie były odznaczane medalami na wystawach - m.in. w roku 1912 na międzynarodowej wystawie w Monachium nagrodzono złotym medalem Jesienny wieczór. Podczas pobytu w Rosji, artysta najczęściej podpisywał swoje prace cyrylicą, później alfabetem łacińskim. Wiele jego obrazów znajduje się w polskich zbiorach muzealnych oraz w muzeach Moskwy, Petersburga i Mińska. Katalog znanych dzieł artysty zawiera bogato ilustrowana monografia, autorstwa M.U.Goriełowa [Stanisław Julianowicz Żukowskij, Moskwa 1982]. 

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-10-16 9 100 000 zł 100 000 zł N/A PLN USD EUR