Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 16 października 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET CZESŁAWA JANKOWSKIEGO, 1923
Nr:
30846
Technika:
pastel, papier jasnobrązowy
Wymiary:
66.5 cm x 51 cm
Cena wywoławcza:
90 000 zł
Cena uzyskana:
112 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.g.: Ignacy | Witkiewicz | 1923 | T.B [w kółku]

 

Obraz posiada ekspertyzę dr Anny Żakiewicz z września 2022 roku.

 

Portret Czesława Jankowskiego wykonany został dwa lata przed oficjalnym założeniem Firmy Portretowej. Został zakwalifikowany do typu B, do którego – według Regulaminu – należały wizerunki „charakterystyczne, jednak bez cienia karykatury“. Przypominały one fotografie umieszczane zazwyczaj w dowodzie tożsamości, paszporcie, prawie jazdy, etc., zawsze jednak wyrażały niezwykle trafnie uchwyconą indywidualność modela. Takie portrety Witkacy na ogół sygnował swoim drugim imieniem i nazwiskiem, a nie pseudonimem, podkreślając w ten sposób ich oficjalny charakter.

Portret Jankowskiego znakomicie spełnia te założenia. Przedstawia bowiem szacownego, starszego, 66-letniego pana o szlachetnych rysach twarzy, zaczesanej do góry bujnej, choć już mocno siwiejącej czuprynie oraz lekko rozwichrzonych obfitych wąsach, ubranego w ciemny garnitur z kamizelką, w której wycięciu widoczna jest biała koszula z kołnierzykiem przypinanym na guziki i beżowy krawat. Wizerunek utrzymany jest w stonowanej kolorystyce, w konwencji realistycznej, jedynie tło zostało zbudowane z geometrycznych form obwiedzionych ciemnym konturem, co koresponduje z ówczesnym malarstwem olejnym artysty i jego rysunkowymi kompozycjami.

Czesław...

więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-10-16 19 90 000 zł 112 000 zł N/A PLN USD EUR