Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 16 października 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PEJZAŻ Z BRONOWIC. NOKTURN, 1903
Nr:
30858
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
66.5 cm x 54 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: A. Karpiński 1903 r.

 

na krosnach malarskich nalepki (druk, długopis):

– MUZEUM JACKA MALCZEWSKIEGO W RADOMIU | AUTOR ALFONS KARPIŃSKI | TYTUŁ „NOKTURN Z BRONOWIC“ | TECHNIKA I WYMIARY ol. pł. 67 x 54 cm | [zamazane] | WYSTAWA „Złoty róg“ 15.12.2007 – | 26.05.2008

– ZAKŁAD STOLARSKI | BENEDYKT BĄCZYK | Łódź ul. Stalowa 25 [...]

 

Obraz po konserwacji.

 

Przedstawiciel Młodej Polski, jeden z najbardziej utalentowanych uczniów Jana Stanisławskiego, jest znany przede wszystkim jako autor dekoracyjnych, przesyconych melancholią martwych natur. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się na rynku kolekcjonerskim dzieła z jego wczesnego okresu twórczości. Zafascynowany rodzimym folklorem artysta malował wtedy sceny rodzajowe i pejzaże z podkrakowskich Bronowic, o czym pisze Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska: We wczesnym okresie twórczości malował sceny rodzajowe, by następnie skoncentrować się na pejzażu, na bliskich malarstwu Stanisławskiego nokturnach [S. Krzysztofowicz-Kozakowska, Jan Stanisławski i jego uczniowie, Ożarów Mazowiecki 2015, s. 36].

 

Obraz reprodukowany i wystawiany:

Legendarna Młoda Polska. Malarstwo przełomu XIX i XX wieku z kolekcji rodzinnej, opr. kat. S....

więcej

Alfons Karpiński:

Alfons Karpiński (Rozwadów, dziś dzielnica Stalowej Woli 1875 - Kraków 1961) w latach 1891-1899 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się jeszcze u Antona Ažbégo w Monachium (1903), u Kazimierza Pochwalskiego w Wiedniu, a od 1907 także w Paryżu. Podróżował do Włoch i Londynu. Stale mieszkał w Krakowie; związany z tamtejszym środowiskiem skupionym wokół „Zielonego Balonika” projektował dekoracje do przedstawień kabaretu. Należał do Tow. Artystów Polskich „Sztuka”, grupy „Zero”, był członkiem wiedeńskiego stowarzyszenia „Secesja” i krakowskiego TPSP. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. Na bogatą twórczość artysty składają się wczesne sceny rodzajowe z podkrakowskiej wsi, pejzaże i portrety, wśród nich zwłaszcza portrety kobiece, które przyniosły mu szczególną popularność. Z czasem głównym – obok portretu – tematem jego obrazów stały się martwe natury z kwiatami, dekoracyjne kompozycje o stonowanej gamie barwnej. Artysta zajmował się także grafiką i ilustratorstwem.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-10-16 26 30 000 zł - N/A PLN USD EUR