Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 16 października 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
CHRYSTUS W KORONIE CIERNIOWEJ, 1967
Nr:
30908
Technika:
drewno, kora, gwasz złoty, gwoździe, płyta
Wymiary:
56 cm x 24 cm
Cena wywoławcza:
38 000 zł
Cena uzyskana:
38 000 zł

IInformacje o dziele:

technika: drewno, kora polichromowana, gwasz złoty, gwoździe, płyta pilśniowa

60 x 27 x 4 cm - wym. w ramie

na odwrocie Martwa natura z kwiatami, olej – studencka praca artysty

 

Obrazowi towarzyszy certyfikat autentyczności wystawiany przez Agatę Dudę Gracz.

 

Rzeźba reprodukowana:

Duda Gracz, tekst: Ireneusz J. Kamiński, wybór ilustracji, opracowanie biografii i bibliografii: Agata Duda Gracz, wyd. Penta, Warszawa 1997, poz. 5 s. 153, il. barwna.

 

W literaturze, prezentowana praca funkcjonuje pod tytułem Ikona. Nie jest to jednak w sensie dosłownym obraz osadzony w tradycji prawosławnej, choć nawiązuje do malarstwa ikonowego poprzez hieratyczne ujęcie postaci Chrystusa i złote tło. Rzeźba nasuwa raczej skojarzenie z twórczością Władysława Hasiora (z którym artysta przyjaźnił się), np. poprzez zastosowane materiały – prawdziwe gwoździe, które tworzą koronę cierniową, stanowiącą zarazem nimb wokół głowy Chrystusa.

Tematyka religijna, a przede wszystkim wątek chrystologiczny, były bliskie artyście wychowanemu w cieniu Jasnej Góry. W późniejszych latach, malował, m.in. Drogę Krzyżową (2000-2001) dla Klasztoru Paulinów w Częstochowie.

Duda Gracz bardzo rzadko sięgał po rzeźbiarskie medium – historykom sztuki znanych jest zaledwie pięć kompozycji...

więcej

Jerzy Duda Gracz:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 - Łagów 2004)- malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). 

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).
Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-10-16 127 38 000 zł 38 000 zł N/A PLN USD EUR