Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 16 października 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
APOTEOZA GRUPY MALARSKIEJ STUDENTÓW ASP, 1967
Nr:
30929
Technika:
olej, sklejka
Wymiary:
84.5 cm x 39.7 cm
Cena wywoławcza:
65 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

82,5 x 37,5 - wym. w św. oprawy

sygn. złotą farbą l.g.: . APOTHEOZE .; p.g.: . DVDA . GRACZ . PINX.

sygn. na odwr. poziomo: „APOTEOZA“ | (GRUPY MALARSKIEJ STUDENTÓW ASP) | olej, dykta – 39 x 84 cm | Jerzy Duda-Gracz. 1967

 

Przedstawienie siedmiu młodych adeptów sztuki w alegorycznej scenerii należy do grupy juweniliów powstałych w trakcie studiów artysty na Wydziale Grafiki w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1962-1968). Nietypowy – najpewniej wtórnie wykorzystany – rodzaj malarskiego podłoża, dekoracyjna, historyzująca rama, podobnie jak niezwykle gładki sposób malowania i operowanie silnym konturem, charakteryzowały studencki warsztat Jerzego Dudy Gracza.

Pełna symboli i humorystycznego dystansu Apoteoza – ukazująca sam początek drogi twórczej przyszłego malarza-moralisty – zasługuje niewątpliwie na status kolekcjonerskiego rarytasu.

Jerzy Duda Gracz:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 - Łagów 2004)- malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). 

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).
Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-10-16 136 65 000 zł - N/A PLN USD EUR