Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 16 października 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
BEZ TYTUŁU, 1973
Nr:
30938
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
89.5 cm x 116 cm
Cena wywoławcza:
18 000 zł
Cena uzyskana:
18 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.g.: WJZakrzewski 1973

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Włodzimierz Jan Zakrzewski:

Włodzimierz Jan Zakrzewski (Łódź 22 XI 1946, mieszka w Warszawie) w

latach 1964-70 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Krystyny Łada-Studnickiej). W trakcie studiów na ASP Zakrzewski kształcił się w pracowniach m.in. takich artystów jak Roman Owidzki (kompozycja brył), Juliusz Studnicki (malarstwo), Halina Chrostowska (grafika), Daniel Szczechura (fotografia).

Już jako student malarstwa Zakrzewski szukał dla siebie miejsca pomiędzy geometryczną abstrakcją, a przenikającym wówczas do polskiej sztuki pop artem i nurtem figuracji hiperrealistycznej. Nie bez znaczenia była też dla młodego artysty twórczość ojca, malarza Włodzimierza Zakrzewskiego, wśród której wzrastał.

 Artysta wyjechał z Polski w 1981 roku i zamieszkał w USA. Od 1990 roku dzielił swój czas pomiędzy Nowym Jorkiem a Warszawą. 

Po wyjeździe w 1981 roku do Stanów Zjednoczonych Zakrzewski kontynuował malarską autorefleksję i nadal rozgrywał na płótnach abstrakcyjne martwe natury i pejzaże utrzymane w konceptualnej dyscyplinie. W jego pracach z lat 80. można rozpoznać podobne do tych wcześniejszych, linearne formy na płaskich, neutralnych tłach, chociaż stawały się one coraz bardziej niematerialne poprzez przejrzystość linii i kolorów.

Od 2001 roku mieszka i pracuje w Warszawie.

Około roku 2000 Zakrzewski rozpoczął realizację swoich prac w formie instalacji, które poruszały różne aspekty historii polsko-niemieckiej. W ramach projektu "Polonia-Germania" odbyła się wystawa "Niebo nad Berlinem" prezentowana w Poznaniu, Warszawie i Berlinie (2003/2004).

 Prace artysty prezentowane były na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. Marian Goldman Gallery, Vanderwoude/ Tananbaum Gallery, Brooklyn Museum, TZ’Art & Co. w Nowym Jorku, Künstlerhaus Bethanien, Thomas Schulte Galerie w Berlinie, Wetering Galerie w Amsterdamie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Galerii Foksal, CSW Zamek Ujazdowski, Galerii Ego w Poznaniu.

Prace Zakrzewskiego znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie I Poznaniu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Brooklyn Museum w Nowym Jorku, Museum Bochum, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, kolekcji Galerii Foksal i innych.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-10-16 146 18 000 zł 18 000 zł N/A PLN USD EUR